Ratlarda topikal sevofluran uygulamasının palatinal mukozadaki sekonder yara iyileşmesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of topical sevoflurane application on secondary wound healing in palatinal mucosa in rats
  1. Tez No: 930886
  2. Yazar: GÜLENAY ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TURGUT ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Yara iyileşmesi, hasar gören dokunun bütünlüğünü ve fonksiyonunu yeniden kazandıran karmaşık, dinamik bir süreçtir. Serbest diş eti grefti, laterale kaydırılan flep, frenektomi, gingivektomi/gingivoplasti gibi periodontal cerrahi işlemler sonrası oluşan yaralar genellikle sekonder iyileşme ile kapanır. Ağız içinde meydana gelen bu yara alanları, hastanın konforunu, beslenmesini ve yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle bu çalışmada, sevofluranın rat palatinal mukozasında yara iyileşmesi üzerindeki etkisinin histopatolojik, immünohistokimyasal ve klinik olarak değerlendirilmesi hedeflenmiştir. 30 adet Wistar Albino türü ratın palatal bölgesinden punch yardımıyla 4 mm çapında tam kalınlık doku çıkartılmıştır. Denekler kontrol, serum fizyolojik (SF) ve sevofluran olmak üzere 3 ana gruba ayrılmıştır. Çalışma protokolünün ilk basamağında cerrahi işlem tüm gruplara uygulanmıştır. SF grubuna NaCl %0.9 solüsyonu, sevofluran grubuna ise her gün 1 ml/cm² likit sevofluran uygulanmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir deneysel ilaç uygulanmamıştır. Her grupta 5. ve 14. günlerde sakrifikasyon gerçekleştirilmiştir. Elde edilen örnekler, ışık mikroskobu ile histopatolojik olarak kolajen ve granülasyon doku miktarı, inflamasyon şiddeti, fibrozis ve fibroblast olgunlaşma düzeyi, anjiyogenez, epidermal rejenerasyon düzeyi ve yara ağız açıklığı seviyeleri; immünohistokimyasal olarak IL-17A, IL-22 ve pSTAT-3 değerleri; klinik olarak ise yara alanı yüzey ölçümleri ve iyileşme yüzdesi açısından değerlendirilmiştir. Araştırmada istatistiksel analiz normal dağılıma sahip ölçümler için varyans analizi ANOVA testi kullanılarak, normal dağılıma sahip olmayan ölçümler için ise Kruskal Wallis testi ile analiz edilmiştir. Sevofluran grubunda 5. günde anjiyogenez ve epidermal rejenerasyon düzeyinin diğer gruplara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilirken (p0.05). Bu bulgularla uyumlu olarak 5.
Özet (Çeviri)
Wound healing is a complex, dynamic process that restores the integrity and function of damaged tissue. Wounds formed after periodontal surgical procedures such as free gingival graft, laterally shifted flap, frenectomy, gingivectomy/gingivoplasty are usually closed by secondary healing. These wound areas in the mouth significantly affect the patient's comfort, nutrition and quality of life. Therefore, the aim of this study was to evaluate the effect of sevoflurane on wound healing in rat palatal mucosa histopathologically, immunohistochemically and clinically. 30 Wistar Albino rats were subjected to full-thickness tissue removal with a diameter of 4 mm from the palatal region with the help of a punch. The subjects were divided into 3 main groups as control, saline (SF) and sevoflurane. In the first step of the study protocol, surgical procedure was applied to all groups. NaCl 0.9% was administered to the SF group and 1 ml/cm² liquid sevoflurane was administered to the sevoflurane group every day. No experimental drug was administered to the control group. Each group was sacrificed on the 5th and 14th days. The samples obtained were evaluated histopathologically by light microscopy in terms of collagen and granulation tissue amount, inflammation severity, fibrosis and fibroblast maturation level, angiogenesis, epidermal regeneration level and wound mouth opening levels; immunohistochemically in terms of IL-17A, IL-22 and pStat-3 values; clinically in terms of wound surface measurements and healing percentage. Statistical analysis was performed using analysis of variance ANOVA test for normally distributed measurements and Kruskal Wallis test for non-normally distributed measurements. While angiogenesis and epidermal regeneration levels were found to be statistically significantly higher in the sevoflurane group on day 5 compared to the other groups (p0.05).