Anonim şirketlerde sermaye kaybı ve borca batıklık hallerinde yönetim kurulunun yükümlülükleri
Duties of the board of directors in case of capital loss and over-indebtedness in joint stock companies
  1. Tez No: 930888
  2. Yazar: GÖKHAN AKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
İktisadi bir aktör olarak anonim şirketlerin, yasal karakteristiğindeki farklılıklardan ötürü özkaynaklarını ve ödeme kabiliyetini koruduğu sürece ticari ilişkilerde ve işlemlerde yer alabileceği, temel esas olarak, hukuk sistemlerinde düzenlenmiştir. Bu bağlamda, Türk Ticaret Kanunu'nun 376. maddesinde, anonim şirketlerin mali durumundaki bozulmanın şiddetine göre kademeli bir şekilde devreye giren mali acil durum kuralları öngörülmüştür. Bu kurallar, bilanço aracılığıyla mali durumdaki bozulmanın tespitinin sağlandığı sermayenin en az yarı oranında veya üçte iki oranında kaybı ile borca batıklık hallerine ilişkindir. Sermaye kaybı ve borca batıklık hallerinde yönetim kurulunun Türk Ticaret Kanunu m. 376'dan hareketle üç temel yükümlülüğü tespit edilmiştir: Mali durumdaki bozulmaya ilişkin mevcut durum tespitinin yapılması; sermaye kaybı halinde genel kurula, borca batıklık halinde mahkemeye bildirimde bulunması ve mali durumdaki bozulmaya karşı iyileştirme önlemleri alınmasıdır. Eğer yönetim kurulu, söz konusu yükümlülüklerini tedbirli bir yöneticinin özeniyle yerine getirmezse; haklı sebeple azil ile hukuki ve cezai sorumluluk hükümleriyle karşılaşabilir.
Özet (Çeviri)
As an economic actor, the ability of joint-stock companies to engage in commercial relations and transactions, provided they maintain their equity and solvency due to differences in their legal characteristics, has been established as a fundamental principle in legal systems. In this context, Article 376 of the Turkish Commercial Code stipulates financial emergency rules that are progressively activated depending on the severity of the financial deterioration of joint-stock companies. These rules pertain to the detection of financial deterioration through the balance sheet, addressing cases of the loss of at least half or two-thirds of the capital, as well as over-indebtedness. In cases of capital loss and over-indebtedness, three main duties of the board of directors have been identified based on Article 376 of the Turkish Commercial Code: Determining the present condition of financial deterioration; notifying the general assembly in the event of capital loss and the court in the event of over-indebtedness and taking restructuring measures to address the fnancial deterioration. If the board of directors fails to fulfill these duties with the diligence of a prudent man, they may face dismissal for just cause as well as legal and criminal liability.