Academic procrastination, foreign language anxiety, and mindfulness among Turkish efl students: A mixed methods study
Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk öğrencilerinde akademik erteleme, yabancı dil kaygısı ve fark'andalık: Karma yöntemli bir çalışma
  1. Tez No: 930889
  2. Yazar: NEZAHAT KAYRA ŞENKANAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATOŞ UĞUR ESKİÇIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez, akademik erteleme, yabancı dil kaygısı ve fark'andalık arasındaki ilişkiyi ele almaktadır. Aynı zamanda, bir vakıf üniversitesinin hazırlık okulunda okuyan 807 öğrenci örnekleminde, erteleme, kaygı ve farkındalık düzeyleri ile cinsiyet ve yeterliliklere göre farklılıkları da incelemektedir. Veri toplamak için Aitken Akademik Erteleme Envanteri, Yabancı Dil Sınıf Kaygısı Ölçeği ve Bilinçli Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. Nicel anketin ardından, öğrencilerin deneyimleri hakkında daha fazla fikir kazanmak amacıyla 20 öğrenciyle yarı yapılandırılmış odak grup görüşmeleri yapılmıştır. Analizlere göre, öğrencilerin düşük düzeyde erteleme davranışına sahip olduğu, ancak orta düzeyde kaygı ve fark'andalık gösterdiği bulunmuştur. Cinsiyet ile ilgili anlamlı bir değişim saptanmamış; ancak, öğrencilerin yeterliliklerine göre dil kaygısı ve fark'andalık seviyelerinde farklılık gözlemlenmiştir. Konuşma becerisi içeren görevler, çeşitli nedenlerden dolayı en çok ertelenen ve kaygı uyandıran görevler olmuştur. Araştırma bulguları, literatürdeki önceki çalışmalar ışığında tartışılmıştır. Ayrıca, sınırlılıklar, uygulamalar ve öneriler de belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the relationship between academic procrastination, foreign language anxiety, and mindfulness. It also focuses on the levels of procrastination, anxiety, and mindfulness as well as the differences based on gender and proficiency among a sample of 807 students at the preparatory school of a foundation university in Turkey. To collect data, the Aitken Academic Procrastination Inventory, Foreign Language Classroom Anxiety Scale, and Mindful Attention and Awareness Scale were used. Following the quantitative questionnaire, semi-structured focus group interviews were held with 20 students to gain further insight into their experiences. According to the analyses, it was found that students had low levels of procrastination with moderate levels of anxiety and mindfulness. No significant difference was found in relation to gender; however, language anxiety and mindfulness differed according to students' proficiency. Tasks that included speaking were the most procrastinated and anxiety-provoking ones for students. Research findings were discussed in the light of previous studies in the literature. Limitations, implications, and future suggestions were also mentioned.