İdiopatik jeneralize epilepsi tanılı hastalarda yürütücü işlev, dürtüsellik ve davranış bozuklukları açısından nöropsikiyatrik değerlendirme
Neuropsychiatric evaluation of executive function, impulsivity, and behavioral disorders in patients with idiopathic generalized epilepsy
  1. Tez No: 930891
  2. Yazar: NİSA SİMGE GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YÜKSEL KARATOPRAK, DOÇ. DR. ALPEREN BIKMAZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çocukluk çağının sık görülen epilepsi türlerinden olan idiopatik jeneralize epilepsi grubunda nöropsikiyatrik, sosyal ve davranışsal birçok patolojinin görüldüğüne dair çalışmalar bulunmaktadır. Ancak pediatrik populasyonda bu komorbiditeler ve komorbiditeleri etkileyen faktörler henüz net olarak bilinmemekte olup bunların araştırılması hedeflenmiştir. Çocuk Nöroloji Bilim Dalı tarafından 2019-2024 yılları arasında, 2022 Uluslararası Epilepsiyle Savaş Derneği sınıflamasına göre idiopatik jeneralize epilepsi tanısı almış gönüllü hastalar ve sağlıklı kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri ve klinik bulguları geriye dönük olarak incelenmiş olup kognitif fonksiyonları, zeka düzeyleri, yürütücü fonksiyonları, dürtüsellik ve davranış bozuklukları prospektif olarak değerlendirildi. Katılımcılar benzer yaş ve cinsiyet dağılımı gösteren sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Hastalar idiopatik jeneralize epilepsi, juvenil myoklonik epilepsi, absans epilepsi ve yalnızca jeneralize tonik klonik nöbetle ilikili epilepsi olarak gruplandı. Hastaların nörokognitif olarak etkilenmeleri, hastalık süresi ve tanı yaşı ile ilişkileri araştırıldı. 60 hasta ve 41 sağlıklı olgu çalışmaya katıldı. İdiopatik jeneralize epilepsi ve alt gruplarında Weschler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği-4 ile bakılan total zeka skorları kontrol grubuna göre anlamlı oranda düşüktü ancak zeka skorları normal aralıktaydı. 12 yaş üstü grupta Ergen Yürütücü İşlevler Envanteri ile bakılan yürütücü işlevler etkilenmiş görülürken, 12 yaş altında Çocukluk Dönemi Yürütücü İşlevler Envanteri kullanılarak bakılan yürütücü işlevlerin etkilenmediği görüldü. Tüm gruplarda davranış problemleri kontrol grubuna göre artmıştı. Barrat Dürtüsellik Ölçeği-11 ile değerlendirilen dürtüsellik skoru juvenil myoklonik epilepsi grubu hariç hepsinde artmışken, juvenil myoklonik epilepsi grubunda ise dürtüselliği yüksek çıkan olgu sayısı anlamlı olarak fazlaydı. İdiopatik jeneralize epilepsi ve alt gruplarında nöropsikiyatrik komorbiditeler artmıştır. Zeka skoru, yaş ve hastalık süresinden bağımsız olarak düşük iken, özellikle 12 yaş üzerinde yürütücü fonksiyonların daha çok etkilendiğini görülmektedir. Ayrıca davranış problemleri ve dürtüsellik de bu grup hastalarda artmaktadır. İdiopatik jeneralize epilepsi tanılı hastalar multidispliner bir yaklaşımla nöropsikiyatrik komorbiditeler açısından yakın izlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Studies have shown that various neuropsychiatric, social, and behavioral pathologies are frequently observed in idiopathic generalized epilepsy (IGE), one of the most common types of childhood epilepsy. However, the specific comorbidities in the pediatric population and the factors influencing these comorbidities remain unclear. This study aims to investigate these aspects. Voluntary patients diagnosed with idiopathic generalized epilepsy according to the 2022 International League Against Epilepsy classification, along with a healthy control group, were included in this study, conducted by the Department of Pediatric Neurology between 2019 and 2024. The demographic data and clinical findings of the patients were retrospectively reviewed, while cognitive functions, intelligence levels, executive functions, impulsivity, and behavioral disorders were prospectively evaluated. Participants were compared with a healthy control group matched for age and gender. Patients were categorized into idiopathic generalized epilepsy, juvenile myoclonic epilepsy (JME), absence epilepsy, and epilepsy associated with generalized tonic-clonic seizures only. The relationship between neurocognitive impairment and factors such as disease duration and age at diagnosis was investigated. The study included 60 patients and 41 healthy controls. The total intelligence scores assessed using the Wechsler Intelligence Scale for Children-4 (WISC-IV) were significantly lower in the idiopathic generalized epilepsy group and its subgroups compared to the control group; however, the scores remained within the normal range. In the group over 12 years of age, executive functions assessed using the Adolescent Executive Function Inventory were found to be impaired, whereas in children under 12, executive functions assessed with the Childhood Executive Function Inventory were not significantly affected. Behavioral problems were more prevalent in all epilepsy groups compared to controls. Impulsivity scores assessed using the Barratt Impulsiveness Scale-11 were increased in all groups except the juvenile myoclonic epilepsy group; however, the number of patients with high impulsivity scores was significantly higher in the juvenile myoclonic epilepsy group. Neuropsychiatric comorbidities are increased in idiopathic generalized epilepsy and its subgroups. While intelligence scores are lower regardless of age and disease duration, executive functions are particularly affected in patients over 12 years of age. Additionally, behavioral problems and impulsivity are more common in this patient group. Patients diagnosed with idiopathic generalized epilepsy should be closely monitored for neuropsychiatric comorbidities through a multidisciplinary approach.