The role of artificial intelligence (AI) in revolutionizing e-commerce: A study on the impact of ai in personalizing shopping experiences, improving product recommendations, and enhancing customer engagement
E-ticarette yapay zekânın (AI) rolü: Alışveriş deneyimlerini kişiselleştirme, ürün önerilerini geliştirme ve müşteri etkileşimini artırma üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 930892
  2. Yazar: HAMZA JROUNDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı ve İşletme Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
E-ticaretin büyümesi, müşterilerin markalara göz atma ve markalarla etkileşim kurma şeklini değiştirerek şirketler için yeni fırsatlar ve zorluklar getirdi. Müşteriler, çevrimiçi alışveriş giderek daha popüler hale geldikçe, özel deneyimler ve uygun ürün önerileri istiyor. Bu ihtiyaçlara yanıt olarak e-ticaret becerilerini geliştirmek için kuruluşlar yapay zekaya (AI) yöneliyor. AI, özel alışveriş deneyimleri geliştirmek, ürün tavsiyelerini geliştirmek ve kullanıcı katılımını artırmak için verileri kullanarak e-ticareti dönüştürme gücüne sahiptir. Yine de, hızla gelişen her teknolojide olduğu gibi, yapay zekanın e-ticarette uygulanmasıyla ilgili olası riskler ve zorluklar da vardır. Bu tez, hızla gelişen bu sektörü daha iyi anlamak için yapay zekanın e-ticareti nasıl etkileyeceğini incelemektedir. Bu teknolojinin hem olası avantajlarına hem de dezavantajlarına bakar.
Özet (Çeviri)
The growth of e-commerce has altered how customers browse and engage with brands, bringing with it new opportunities and difficulties for companies. Customers want tailored experiences and appropriate product recommendations as online shopping gets more and more popular. In order to improve their e-commerce skills in response to these needs, organizations are turning to artificial intelligence (AI). AI has the power to transform e-commerce by utilizing data to develop specialized shopping experiences, enhance product recommendations, and increase user engagement. Yet, there are also possible risks and difficulties related to the application of AI in e-commerce, as with any quickly expanding technology. In order to better comprehend this fast-developing sector, this thesis investigates how AI will affect e-commerce. It looks at both the possible advantages and disadvantages of this technology.