Analysis of universities, foreign language schools, and international offices' vision and mission statements in Türkiye in relation to internationalization
Türkiye'deki üniversiteler, yabancı diller yüksekokulları ve uluslararası ofislerin vizyon ve misyon ifadelerinin uluslararasılaşma açısından incelenmesi
- Tez No: 930890
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma; üniversitelerin, yabancı diller yüksekokullarının ve uluslararası ilişkiler ofislerin vizyon ve misyon ifadelerinin (VSs ve MSs) özellikle uluslararasılaşmaya odaklanarak, stratejik hedeflerle uyumluluk durumunu araştırmaktadır. Araştırma, Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması 2024'te yer alan 97 Türk üniversitesini kapsamaktadır. Bu üniversitelerin resmi web sitelerinden elde edilen beyanlar nitel içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Bulgular, uluslararasılaşmanın yüksek derecede vurgulanmasına rağmen bu beyanların gerçek uygulamaları arasında bir uyumsuzluk olduğunu göstermektedir. Uluslararasılaşmayı geliştirmesi beklenen yabancı diller yüksekokulları küresellikten ziyade dil becerileri ve eğitim kalitesine odaklanmaktadır. Ayrıca İngilizce ve Türkçe beyanlar karşılaştırıldığında özellikle uluslararasılaşmanın farklı versiyonlar arasında yansıtılması konusunda tutarsızlıklar olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışma, İngilizce eğitim veren bölümleri ve uluslararası öğrenci oranlarının düşük olmasını baz alarak pratikteki uygulamalarda eksiklikler olduğunu ortaya koymaktadır. Bu araştırma, uygulamalar ve stratejik hedefler arasında daha iyi bir uyum sağlanması gerektiğini vurgulamakta ve sanal dil ortamlarının (VLLs) kullanılarak diğer paydaş perspektiflerinin ve diğer stratejik politikaların daha fazla araştırılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates how the vision and mission statements (VSs and MSs) of universities, foreign language schools, and international offices align with strategic goals, with a particular focus on internationalization. The research includes 97 Turkish universities listed in the Times Higher Education World University Rankings 2024, analyzing statements from their official websites using qualitative content analysis. The findings show that, although internationalization is highly emphasized, there is a discrepancy between these statements and actual practices. Foreign language schools, expected to enhance internationalization, focus more on language skills and educational quality rather than global engagement. Additionally, a comparison of English and Turkish statements showed inconsistencies, particularly in how internationalization is portrayed across different versions. The study concludes that there is a lack of practical implementation, as evidenced by the low percentages of English-medium instruction departments and international students. This research highlights the need for better alignment between practices and strategic objectives and suggests further exploration of stakeholder perspectives and other strategic policies using virtual linguistic landscapes (VLLs).