Yetişkinlerde çocukluk çağı travmaları ve cinsel mitler arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigating of the relationship between childhood trauma and sexual myths in adults
  1. Tez No: 930897
  2. Yazar: ŞEYMANUR EKİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KÜÇÜKCERAN, PROF. DR. FATMA GÖKŞİN CİHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Çocukluk çağı travmalarının yaşam boyu devam eden biyolojik, psikolojik ve sosyal etkileri bilinmektedir. Cinsel mitler ise cinsellikle alakalı olarak toplumda yaygın olarak inanılan abartılı ve yanlış inançlardır. Çalışmanın amacı yetişkinlerde çocukluk çağı travmaları ve cinsel mitler arasındaki ilişkinin araştırılmadır. Gereç ve yöntem: Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırmanın evrenini Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 18-65 yaş arasındaki yetişkinler oluşturdu. Çocukluk çağı travması yaygınlığı toplumda %50 kabul edilerek %90 güven aralığı %5 hata payı ile en az 273 kişinin dahil edilmesi amaçlandı. Katılımcılara uygulanan anket formunda; sosyodemografik bilgiler, Cinsel Mitler Ölçeği (CMÖ) ve Çocukluk Çağı Travmalar Ölçeği (ÇÇTÖ) yer aldı. Veriler Statistical Package for Social Sciences for Windows 22.0 (SPSS) programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The lifelong biological, psychological, and social effects of childhood trauma are well-known. Sexual myths, on the other hand, are exaggerated and false beliefs widely held in society about sexuality. The aim of this study is to investigate the relationship between childhood trauma and sexual myths in adults. Materials and Methods: The population of this descriptive study consisted of adults aged 18-65 who applied to the Family Medicine outpatient clinic at Necmettin Erbakan University Medical Faculty Hospital. The prevalence of childhood trauma was assumed to be 50% in the population, with a 90% confidence interval and a 5% margin of error, so at least 273 individuals were aimed to be included. The survey administered to participants included sociodemographic information, the Sexual Myths Scale (SMS), and the Childhood Trauma Scale (CTS). The data were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 22.0 program. A p-value of