Askorbik asit ve kolekalsiferol-D3'ün trombositten zengin fibrin içeriğindeki büyüme faktörlerine etkisi
Effects of ascorbic acid and cholecalciferol D-3 on growth factors in platelet-rich fibrin
  1. Tez No: 930898
  2. Yazar: BEDİİ ENDER TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, askorbik asit (Vitamin C) ve kolekalsiferol (Vitamin D3) eklenerek hazırlanan trombositten zengin fibrin (TZF) içeriğindeki büyüme faktörü düzeyleri, sitokin seviyeleri ve mekanik özelliklerinin in vitro olarak değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, sağlıklı 10 erkek ve 10 kadın birey dahil edildi. Her bir katılımcıdan 7 tüp venöz kan alındı ve bu kan örnekleri; kontrol grubu (TZF), C vitamini eklenen grup (VitC-TZF) ve D vitamini eklenen grup (VitD-TZF) olarak üç çalışma grubuna ayrıldı. TZF örnekleri standart santrifüj protokolü ile hazırlandı ve büyüme faktörleri (IGF-1, PDGF, FGF-2, VEGF, TGF-β1) ile inflamatuar sitokin (IL-1β, TNF-α) seviyeleri ELISA yöntemiyle 24. ve 72. saatte analiz edildi. Mekanik özellikler; SEM analizi, çekme dayanımı ve uzama miktarı ölçümleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effects of adding ascorbic acid (vitamin C) and cholecalciferol D3 (vitamin D) to platelet-rich fibrin (PRF) matrices on growth factors, cytokine levels, and mechanical properties in vitro. Materials and Methods: The study included 10 healthy male and 10 healthy female participants. Seven tubes of venous blood were collected from each participant, and these samples were divided into three groups: the control group (PRF), the vitamin C group (VitC-PRF), and the vitamin D group (VitD-PRF). PRF samples were prepared using a standard centrifugation protocol, and growth factors (IGF-1, PDGF, FGF-2, VEGF, TGF-β1) as well as inflammatory cytokine levels (IL-1β, TNF-α) were analyzed using the ELISA method at 24 and 72 hours. Mechanical properties were assessed through SEM analysis, tensile strength, and elongation measurements.