Rafineri sektöründe bulanık multımoora yöntemine dayalı proje portföy seçimi
Project portfolio selection based on fuzzy multimoora method in the oil and gas industry
- Tez No: 930899
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFA BOZKURT COŞKUN, DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL ÖZKALE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Rafineri tesislerinde her yıl çeşitli büyüklüklerde birçok projeye yatırım yapılmaktadır. Doğru projelerin seçimi sektördeki geleceklerini etkileyen stratejik kararlar olduğundan firmalar birçok kriteri dikkate alarak sistematik bir proje seçim süreci yürütürler. Değerlendirmeye alınan kriterler ve bunların seçim kararındaki ağırlıkları mevcut konjonktüre göre değişiklikler gösterebilmektedir. Örneğin, etkileri artarak hissedilen iklim değişiklikleri tüm endüstriyel sektörler gibi rafinaj sektöründeki firmaların da yatırım kararlarında önemli bir etken haline gelmiştir. Birçok firma yenilenebilir enerji, yeşil hidrojen, biyoyakıt gibi daha önce yatırım yapmadığı konularda projeler geliştirmektedir. Bu çalışmada günümüzde rafineri sektöründe proje portföy seçiminde hangi kriterlerin kullanıldığının belirlenmesi üzerinde çalışılmıştır. Bu amaçla sektörde tecrübeli yirmi kişi ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerin kayıtları üzerinde içerik analizi yapılarak yatırım kriterleri belirlenmiş ve bunların alınan kararları etkileme ağırlıkları bulunmuştur. Bu sonuçlardan yola çıkarak çok kriterli karar verme yöntemi kullanılarak yatırıma aday projeleri kendi aralarında sıralayan bir karar verme destek aracı hazırlanmıştır. Bu amaç için sonuca üç farklı analizi kullanarak ulaştığı için güvenli ama aynı zamanda kolay uygulanır bir metot olan bulanık MULTIMOORA yöntemi tercih edilmiştir. Karar destek aracı geliştirilirken karşılaşılan bazı farklı yaklaşımlar tartışılmış ve en doğru çözüm için öneriler sunulmuştur. Tasarlanan karar destek aracı ile on tane ampirik proje kendi arasında değerlendirilmiş ve çalışmanın sonuçları mevcut literatür de dikkate alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Annually, refinery facilities allocate resources to a multitude of initiatives of differing scales. Companies implement a systematic project selection process by considering several criteria, as the selection of appropriate projects is a strategic decision that impacts their future in the industry. The criteria and their respective weights in the selection process may fluctuate based on the current context. The refining sector, akin to all other industrial sectors, is progressively contemplating the implications of climate change in its investment decisions. Numerous corporations are initiating projects in sectors where they have not previously allocated resources, such as renewable energy, green hydrogen, and biofuels. This study examines the current criteria for project portfolio selection in the refining industry. We interviewed twenty seasoned professionals in the field for this reason. We conducted a content analysis of the interview records, established the investment criteria, and assessed their significance in affecting decision-making. In light of these findings, we designed a decision support tool that employs a multi-criteria decision-making approach to prioritize the investment candidate projects relative to one another. We choose the fuzzy MULTIMOORA technique for this objective because of its simplicity and robustness, as it utilizes three separate analyses to achieve a conclusion. Various methodologies encountered throughout the development of the decision assistance tool were examined, and recommendations for the optimal solution were proposed. Ten empirical projects were evaluated using the developed method, and the study's findings were analyzed in relation to the available literature.