Araban ilçesine (Gaziantep) bağlı bazı köylerin etnobotanik özellikleri
Ethnobotanical characteristic of some villages of Araban (Gaziantep) district
- Tez No: 930901
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN DOĞAN, DOÇ. DR. MUSTAFA PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma 2023 yılında Araban (Gaziantep) ilçesine bağlı bazı köylerde bulunan bitkilerin etnobotanik özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda ilçeye bağlı köyler ziyaret edilerek yerel halkla görüşmeler yapılmıştır. Etik izin alınarak köylerde yaşayan halka anket uygulanmıştır. Araştırma 12 köyde ve 50 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca çalışma kapsamında bitkilerin yöresel adları, kullanım şekilleri, amaçları, kullanılan kısımları, kullanım şekilleri ve toplama zamanları belirlenmiştir. Çalışma sonucunda taksonların kullanım amaçlarına göre 33'ü gıda-baharat, 23'i tıbbi, 5'i yem, 2'si yakacak, 2'si eşya, 5'i ise diğer (din, ticaret, tekstil, kozmetik) olarak belirlenmiştir. Bitki taksonları arasında Malva neglecta, Urtica dioica, Portulaca oleracea, Thymbra spicata, Sinapis arvensis, Papaver, rhoeas, Teucrium polium, Capsella bursa-pastoris, Hordeum vulgare, ve Trifolium pauciflorum bitkilerinin yöre halkı tarafından sıklıkla kullanıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the ethnobotanical characteristics of plants found in some villages of Araban (Gaziantep) district in 2023. In this context, villages in the district were visited and interviews were held with local people. Ethical permission was received and a survey was conducted on the people living in villages. The research was conducted in 12 villages and with 50 participants. In addition, the local names of the plants, their usage patterns, purposes, parts used, usage patterns and collection times were determined within the scope of the study. As a result of the study, according to the purposes of usage of the taxa, 33 food-spice, 23 medicinal, 5 fodder, 2 fuel, 2 article, 5 others (religion, trade, textiles, cosmetics). Among plant taxa are Malva neglecta, Urtica dioica, Portulaca oleracea, Thymbra spicata, Sinapis arvensis, Papaver, rhoeas, Teucrium polium, Capsella bursa-pastoris, Hordeum vulgare, Trifolium pauciflorum plants are found out to be frequently used by the local people.