Açai (Euterpe oleracea) bitkisinin ileri yaşta azalmış over rezervi üzerine etkisi ve antioksidan etkisinin incelenmesi: Rat modeli
The effect of Acai (Euterpe oleracea) on decreased ovarian reserve at advanced age and investigation of its antioxidant effect: Rat model
  1. Tez No: 930905
  2. Yazar: İREM DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÖKTEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üreme Tıbbı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Düşük oosit over rezervi ileri anne yaşıyla ilişkilidir. İleri anne yaşı, over folikül miktarı ve oosit kalitesinin azalması, oosit kromozom anöploidisinin artması ve daha düşük implantasyon oranlarıyla ilişkilidir. Doğurganlıktaki bu doğal düşüş, oositlerin hem sayısı hem de kalitesindeki azalmasıyla alakalı olup; oosit anöploidisindeki artış ve primordiyal folikül havuzu boyutundaki azalmayı yansıtır. Kadınlar gebeliği giderek daha geç yaşlara ertelediğinden, infertilite tedavisinde düşük oosit kalitesi birincil endişedir. Yaşlı oositlerde, büyük ölçüde mayoz I (MI) hatalarına bağlı olarak yüksek anöploidi oranları ortaya çıkar. Kromozomal anormallikler olmasa bile, yaşlı oositlerin fertilizasyon ihtimali ve sağlıklı blastosist gelişim oranı düşüktür. İlginç bir şekilde, yüksek miktarda meyve ve sebze alımının kadınların fertilite süresini uzattığı gösterilmiştir. Bu koruyucu etkinin, reaktif oksijen türlerinin (ROS) over foliküllerinin kalitesi ve sayısı üzerindeki zararlı etkilerine karşı koruyucu olan meyve ve sebzelerdeki antioksidanlardan kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu bulgular birlikte ele alındığında, antioksidan tüketiminin zaman içinde over rezervinin kaybını geciktirebileceğini, dolayısıyla menopozun başlangıcında bir gecikmeye neden olabileceğini, ancak daha da önemlisi potansiyel olarak bir kadının üreme ömrünü uzatabileceğini düşündürmektedir. Over yaşlanması, hem antioksidan kapasitenin azalması hem de daha fazla reaktif oksijen türünün (ROS) üretilmesi ile ilişkilidir. Yumurtalıktaki MI ilerlemesi, foliküler atrezi ve luteal regresyon gibi önemli süreçler, sinyal49 molekülleri olarak fizyolojik ROS'a bağlıdır; ancak patolojik olarak yüksek ROS seviyeleri normal over fonksiyonuna ve oositlerin ultrastrüktürel özelliklerine zararlıdır. Bu nedenle antioksidan sinyallemeyi artırmanın over fonksiyonunu ve doğurganlığı iyileştirebileceğini varsayarak bu çalışmayı gerçekleştirdik. Bu çalışmanın amacı, rat modelinde açai takviyesinin over rezervi ve peritoneal sıvıda total antioksidan kapasite (TAS) ile total oksidatif stres (TOS) üzerindeki etkisini doğrudan ölçmektir. Açai meyvesine maruz bırakılan ratların, bu besine maruz kalmayan ratlara kıyasla daha uzun bir üreme ömrüne sahip olacağı ve over rezervinde (AMH, folikül sayısı) gecikmiş bir düşüşe neden olacağını öngördük. Açai verilen genç ve yaşlı ratların AMH değerleri açai verilmeyen ratlara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu .Her iki grup arasındaki total antral folikül sayıları karşılaştırıldığında açai verilen ratların antral folikül sayıları , açai verilmeyen ratların folikül sayılarına göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek görüldü.Gruplar arasında TAS ve TOS değerleri karşılaştırıldığında açai verilen gruplar ile verilmeyen gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Low oocyte ovarian reserve is associated with advanced maternal age. Advanced maternal age is associated with decreased ovarian follicle quantity and oocyte quality, increased oocyte chromosome aneuploidy and lower implantation rates. This natural decline in fertility is related to a decrease in both the number and quality of oocytes, reflecting an increase in oocyte aneuploidy and a decrease in the size of the primordial follicle pool. As women are increasingly delaying pregnancy until later in life, poor oocyte quality is a primary concern in infertility treatment. High rates of aneuploidy occur in older oocytes, largely due to meiosis I (MI) errors. Even in the absence of chromosomal abnormalities, older oocytes are less likely to fertilise and develop healthy blastocysts. Interestingly, a high intake of fruit and vegetables has been shown to prolong women's fertility. This protective effect is thought to be due to the antioxidants in fruits and vegetables, which protect against the harmful effects of reactive oxygen species (ROS) on the quality and number of ovarian follicles. Taken together, these findings suggest that antioxidant consumption may delay the loss of ovarian reserve over time, thus causing a delay in the onset of menopause, but more importantly potentially prolonging a woman's reproductive lifespan. Ovarian ageing is associated with both reduced antioxidant capacity and the production of more reactive oxygen species (ROS). Important processes in the ovary, such as MI progression, follicular atresia and luteal regression, depend on physiological ROS as signalling molecules; however, pathologically high levels of51 ROS are detrimental to normal ovarian function and the ultrastructural properties of oocytes. Therefore, we hypothesised that increasing antioxidant signalling may improve ovarian function and fertility. The aim of this study was to directly measure the effect of acai supplementation on ovarian reserve and total antioxidant capacity (TAS) and total oxidative stress (TOS) in peritoneal fluid in a rat model. We predicted that rats exposed to açai fruit would have a longer reproductive life span and a delayed decline in ovarian reserve (AMH, follicle number) compared to rats not exposed to this nutrient. AMH values of young and old rats given acai were statistically significantly higher than those of rats not given acai. When total antral follicle counts were compared between both groups, antral follicle counts of rats given acai were statistically significantly higher than follicle counts of rats not given acai. When TAS and TOS values were compared between the groups, no statistically significant difference was found between the groups given acai and those not given acai.