Rezin infiltrasyon yönteminin başlangıç mine çürükleri üzerine etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the efficacy of resin infiltration method on initial enamel caries
- Tez No: 930910
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET ÜNLÜ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu gözlem çalışması, dişlerin vestibül yüzeylerindeki beyaz nokta lezyonları (BNL) ve aproksimal yüzeylerdeki başlangıç çürüklerinin tedavisinde Icon® rezin infiltrasyon (Icon® Rİ) sisteminin etkinliğini, remineralize edici diş pastası (MI PP, GC MI Paste Plus™) ve oral hijyen eğitimi (OHE) ile karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada Restoratif Diş Tedavisi Kliniği'ne başvuran 47 hastada vestibül ve aproksimalde toplam 245 lezyon (187 vestibül, 118 aproksimal) başlangıç DIAGNOdent Pen demineralizasyon dereceleri, Vita Easyshade® V renk ölçümleri, ağız-içi fotoğrafları ve bite-wing radyografları ile dahil edilmiş olup, 6 ve 12 aylık takiplerde tekrarlanan ölçümlerle karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Beş grup oluşturulmuştur: Vestibül 1-Icon® Rİ (73 lezyon), Vestibül 2-MI PP (60 lezyon), Vestibül 3kontrol (54 lezyon), Aproksimal 1-Icon® Rİ (53 lezyon) ve Aproksimal 2-kontrol (65 lezyon). Veriler IBM SPSS ile analiz edilmiş, normal dağılım gösteren veriler ANOVA ve tekrarlı ölçümler, göstermeyenler Kruskal-Wallis H ve Friedman testleri ile değerlendirilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalar Bonferroni, Dunn ve Tamhane testleriyle yapılmıştır. Çürük ilerlemesi ve mineralizasyonun zamana bağlı değişimleri için Genelleştirilmiş Lineer Karma Modeller (GLMM) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This observational study compares the effectiveness of the Icon® resin infiltration (Icon® RI) system, remineralizing toothpaste (MI PP, GC MI Paste Plus™), and oral hygiene education (OHE) in treating white spot lesions (WSL) on vestibular tooth surfaces and initial caries on approximal surfaces. The study included 245 lesions (187 vestibular, 118 approximal) from 47 patients at the Restorative Dentistry Clinic. Initial assessments included DIAGNOdent Pen demineralization measurements, Vita Easyshade® V color readings, intraoral photographs, and bite-wing radiographs. Follow-up evaluations were conducted at 6 and 12 months. The lesions were divided into five groups: Vestibular 1-Icon® RI (73 lesions), Vestibular 2-MI PP (60 lesions), Vestibular 3-control (54 lesions), Approximal 1-Icon® RI (53 lesions), and Approximal 2-control (65 lesions). Statistical analysis was performed using IBM SPSS. ANOVA and repeated measures tests were applied to normally distributed data, while Kruskal-Wallis H and Friedman tests were used for nonnormally distributed data. Bonferroni, Dunn, and Tamhane tests were employed for inter-group comparisons. Time-dependent changes in caries progression and mineralization were analyzed using Generalized Linear Mixed Models (GLMM).