HIV/AIDS olgularının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of HIV/AIDS cases
  1. Tez No: 930914
  2. Yazar: MERVE AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİBE TÜLİN ELMASLAR MERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İnsan immün yetmezlik virüsü enfeksiyonu, tanı ve tedavideki gelişmelere rağmen halen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Erken tanı hastalığın kontrolünü kolaylaştırırken, geç tanı tedavi başarısını ve prognozu olumsuz etkileyebilmektedir. Çalışmamızda, insan immün yetmezlik virüsü tanısı alan hastaların özellikleri retrospektif olarak değerlendirildi ve erken ile geç tanının etkileri incelendi. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği'nde, 01 Ağustos 2017 ile 01 Ağustos 2023 tarihleri arasında takip edilen, 18 yaşından büyük ve tedavi-naif 127 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar, tanı anındaki CD4 T lenfosit sayılarına göre erken tanı (>350 hücre/mm³) ve geç tanı (≤350 hücre/mm³) gruplarına ayrıldı. Geç tanı grubu ise CD4 T lenfosit sayısına göre 200-350 hücre/mm³ olanlar (grup 1) ve
Özet (Çeviri)
Human immunodeficiency virus infection remains a critical public health issue despite advancements in diagnosis and treatment. Early diagnosis supports effective disease management, while late diagnosis impairs treatment outcomes and prognosis. This study retrospectively analyzed patients diagnosed with human immunodeficiency virus infection, focusing on the impact of early versus late diagnosis. A total of 127 treatment-naive patients aged 18 years or older, followed at the Infectious Diseases and Clinical Microbiology Clinic of Trakya University Medical Faculty between August 01, 2017, and August 01, 2023, were included. Based on CD4 T lymphocyte counts at diagnosis, patients were classified into early diagnosis (>350 cells/mm³) and late diagnosis (≤350 cells/mm³) groups. The late diagnosis group was further divided into subgroup 1 (200–350 cells/mm³) and subgroup 2 (