HIV enfeksiyonu olan hastalarda hbsag ve anti-hcv seroprevalansının araştırılması
HIV enfeksi̇yonu olan hastalarda hbsag ve anti̇-HVC seroprevalansinin araştirilmasi
- Tez No: 464003
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Giriş: Ortak bulaş yolları nedeniyle HIV, HBV ve HCV birlikteliğine sık rastlanmaktadır. Ülkemizde AIDS insidansı yüzbinde 0.11, HBsAg seroprevalansı %4.5 civarındadır. HCV enfeksiyonunun ise bölgelere göre değişmekle birlikte %1 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Bizim çalışmamızda bir eğitim araştırma hastanesinde 17 yıl boyunca takip edilen 611 HIV ile enfekte hastanın HBsAg ve Anti-HCV seroprevalansının araştırılması ve bu hastaların risk faktörlerine göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamızdaki veriler Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği'nde Mart 1999-Mart 2016 yılları arasında polikliniğe başvuran ve poliklinikten takip edilen 611 HIV/AIDS hastasının dosyalarının retrospektif olarak incelenmesi ile elde edilmiştir. HIV ile enfekte hastalarda HBsAg ve anti-HCV seroprevalansı araştırıldı. HBsAg pozitif olan hastalar HIV/HBV koenfeksiyonu, anti-HCV ve HCV RNA sonucu pozitif olan hastalar HIV/HCV koenfeksiyonu, izole anti-HBcIgG pozitifliği olan hastalarda bakılan HBV DNA sonucu pozitif saptanan hastalar ise okült hepatit B enfeksiyonu olarak tanımlandı. HIV ile koenfekte HIV ile monoenfekte hastalar, HIV/HBV koenfekte hastalar, HIV/HCV koenfekte hastalar demografik özellikleri ve risk faktörleri açısından ayrı ayrı incelendi ve birbiri ile kıyaslandı. Bulgular: Çalışmaya alınan 611 hastanın 82 (%13.4)'si kadın, 529 (%86.6)'u erkek idi. Hastaların yaş ortalaması 37,0±11,2 (16-83) olarak saptanırken ve hastaların 1/3'ünden fazlası 30-39 yaş arasında idi. Olguların %43.7 (236)'sinde homoseksüel temas öyküsü vardır. HIV/HBV koenfeksiyon oranlarına bakıldığında hastaların %5.8'inde HBsAg pozitif iken %14.7'sinde izole Anti-HBcIgG pozitifliği saptandı. İzole anti-HBcIgG pozitif bulunan bu grupta HBV DNA pozitiflik oranı ise %8.7 saptandı. Hastaların %2 (11)'sinde anti-HCV pozitif iken HCV RNA pozitifliğine %0,9 (5) hastada rastlandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Since the mode of transmissions are similar HIV, HBV and HCV coexistence is frequently detected. The AIDS incidence is 0.11 in a hundred thousand in our country and HBsAg seroprevelance is around 4.5%. HCV infection incidence is thought to be around 1%, though it varies from region to region. This study aims to research HBsAg and Anti-HCV seroprevalences of 611 HIV infected patients who have been monitored for 17 years in a training and research hospital, and to evaluate this patients according to their risk factors. Method: The data of our study is acquired through retrospective analyses of files of 611 HIV/AIDS infected patients who has applied to Haseki Training and Research Hospital – Infection Diseases and Clinical Microbiology Clinic between March 1999 and March 2016 and who has been monitored by this policlinic. HBsAg and anti-HCV seroprevalences have been researched. HBsAG positive patients were identified as HIV/HBV coinfection, anti-HCV and HCV RNA positive patients as HIV/HCV coinfection, and HBV DNA positive patients who are also isolated anti-HBcIgG positive patients were identified as occult hepatitis B. HIV coinfected, HIV monoinfected, HIV/HBV coinfected, and HIVHCV coinfected patients were analyzed seperately with regard to demographics and risk factors, and measured against each other. Results: 82 (13,4%) of 611 patients are female and 529 (86,6%) of patients are male. Average age of the patients is 37,0±11,2 (16-83). More than 1/3 of patients are between 30-39 years old and 43.7% of patients have homosexual intercourse history. When examining HIV/HBV coinfections; 5.8% patients are HBsAg positive, and 14.7% (236) of paients are isolated Anti-HBcIgG positive. HBV DNA positivity ratio was determined as 8.7% in Isolated anti-HBcIgG positive group. 2% of patients are anti-HCV positive, and 0,9% of patients are HCV RNA positive.