HBsAg pozitif olan kişilerde Anti-HBc IgG düzeyi ile HBeAg, Anti-HBe ve HBV DNA düzeyinin korelasyonunun incelenmesi
Investigation of the correlation of Anti-HBc IgG level and HBeAg, Anti-HBe and HBV DNA levels in HBsAg positive people
  1. Tez No: 930921
  2. Yazar: EMİNE ŞAHİN KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ŞAHİN TUTAK, PROF. DR. HAKAN SEZGİN SAYİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışması, HBsAg pozitif olan kişilerde anti-HBc IgG düzeyi ile HBeAg, anti-HBe ve HBV DNA düzeyinin korelasyonunu incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma, Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ocak 2021 ile Ocak 2023 tarihleri arasında takip edilen 286 HBsAg ve anti-HBc IgG pozitif kişinin verilerini retrospektif olarak analiz etmiştir. Çalışmaya dahil edilen kişilerin yaş, cinsiyet, HBsAg, anti-HBc IgG, HBeAg, anti-HBe ve HBV DNA değerleri analiz edilmiştir. Veri analizi, ilgili test sonuçlarının karşılaştırılması ve istatistiksel yöntemlerle bu değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesi yoluyla gerçekleştirilmiştir. Korelasyon analizleri, belirteçler arasındaki ilişkilerin gücünü ve yönünü değerlendirmek amacıyla kullanılmıştır. Ayrıca, verilerin birbirleriyle olan ilişkisinin rakamsal olarak kırılma noktalarını tespit etmek amacıyla ROC analizi gerçekleştirilmiştir. Korelasyon testleri, anti-HBc IgG ile anti-HBe arasında negatif bir korelasyon ortaya koyarken, anti-HBe ile HBV DNA arasında da negatif yönlü, istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gözlenmiştir. ROC analizi sonucunda, HBV DNA için 2000 IU/mL sınır değer olarak alınmış ve anti-HBc IgG ve anti-HBe için kırılma değerleri çalışılmıştır. Bu bulgular, HBV enfeksiyonunun mikrobiyolojik belirteçleri arasındaki ilişkileri ortaya koyarak, hastalığın tanı ve takibinde önemli bilgiler sunmaktadır. Özellikle, anti-HBc IgG'nin diğer belirteçlerle olan ilişkisinin, biyopsi yapılacak hastaların seçiminde yardımcı olabilecek bir önceliklendirme stratejisine katkı sağlayıp sağlamayacağı üzerine çalışılmıştır. Çalışma, non-invaziv yöntemlerin geliştirilmesine ve Hepatit B tedavi stratejilerinin iyileştirilmesine yönelik gelecekteki araştırmalara ışık tutmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the correlation between anti-HBc IgG levels and HBeAg, anti-HBe, and HBV DNA levels in individuals who are HBsAg positive. The study retrospectively analyzed the data of 286 individuals who were HBsAg and anti-HBc IgG positive, followed at Adıyaman Training and Research Hospital between January 2021 and January 2023. The study included the analysis of age, gender, HBsAg, anti-HBc IgG, HBeAg, anti-HBe, and HBV DNA values of the individuals. Data analysis was conducted by comparing relevant test results and examining the relationships between these variables using statistical methods. Correlation analyses were employed to assess the strength and direction of relationships between markers. Additionally, ROC analysis was performed to identify numerical cut-off points for the relationships between the data. Correlation tests revealed a negative correlation between anti-HBc IgG and anti-HBe, and a statistically significant negative relationship was also observed between anti-HBe and HBV DNA. As a result of the ROC analysis, a threshold of 2000 IU/mL was determined for HBV DNA, and cut-off values were studied for anti-HBc IgG and anti-HBe. The study aims to investigate the relationship between anti-HBc IgG and other hepatitis B markers, evaluating how it might contribute to prioritization strategies in the selection of patients for biopsy. Specifically, it is anticipated that such a strategy could offer a more effective approach in the planning of Hepatitis B treatment by focusing on the development of non-invasive methods. The study aims to shed light on future research, helping to improve Hepatitis B treatment strategies and reduce unnecessary invasive procedures.