Gebelikte hbsag pozitifliği saptanarak doğumda aşı+hbıg yapılan bebeklerin ve annelerin güncel durumları ve izlem sonuçları
The current status and follow-up results of babies and mothers who were vaccinated+hbig at birth by detecting hbsag positivity during pregnancy
- Tez No: 784140
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA TOSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; gebelik veya doğum sırasında annesinde HBsAg pozitifliği saptanarak doğumda aşı+HBIG yapılmış olan bebeklerin annelerine ulaşarak annelerin HBV enfeksiyonuna ilişkin farkındalıklarının ölçülmesi ve bebeklerin doğum sonrası takip durumlarının ile hem annelerin hem de bebeklerinin güncel HBV durumlarının öğrenilmesidir. Gereç-Yöntem: Çalışmanın evrenini İzmir Buca Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde 2008-2018 yılları arasında gebelikleri sırasında veya doğum sırasında HBsAg tetkiki yapılarak HBsAg pozitifliği saptanmış ve doğumda bebeklerine aşı+HBIG uygulanmış olan anneler ve bebekleri oluşturmaktadır. Bu kişilerin verileri kurumun otomasyon sistemindeki hasta takip programından çıkartılmıştır. Mükerrer veriler dışlandıktan sonra HBsAg pozitifliği nedeniyle bebeklerine doğumda aşı+HBIG uygulanmış olan annelere sistemdeki kayıtlı telefonları aracılığıyla ulaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmamız 01.11.2018 tarihinde başlatılmış olup telefonda ulaşılan annelerin çalışmaya katılım için onamları alındıktan sonra katılmayı kabul edenler İzmir Bozyaka EAH veya Buca KD ve Çocuk Hastanesine haftanın belli günlerinde görüşme yapmak üzere çağrılmıştır. Daveti kabul edip gelen annelere kendilerindeki kronik HBV enfeksiyonu hakkında bilgi sahibi olup olmadıkları, hastalıklarını ne zaman fark ettikleri/öğrendikleri, çocuklarına aşı+HBIG yapıldığından haberdar olup olmadıkları, çocuklarının sonraki aşılarını devam ettirip ettirmedikleri çocuklarına daha sonra HBV için tetkik yaptırıp yaptırmadıkları sorulmuştur. Bunların yanı sıra evde başka çocukları olup olmadığı, onlara HBV ile ilgili tetkik yapılıp yapılmadığı, yine eşlerine, anne-baba ve kardeşlerine HBV tetkiki/aşısı yapılıp yapılmadığına ilişkin olarak da sorular sorulmuştur. Bu görüşmelerde annelere çalışmaya dahil edilen çocuklarının yanı sıra varsa daha önce/sonra doğmuş diğer çocuklarına ve aile bireylerine HBV ile ilgili tetkik yaptırmaları gerektiği; kendilerinin de bu konunun uzmanı olan birimlerde (Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik mikrobiyoloji ya da Gastroenteroloji) düzenli olarak takip edilmeleri gerektiği anlatılmış, ayrıca bu konuya ilişkin ayrıntılı broşür verilmiştir. Çalışmamız devam ederken 2019 yılının Aralık ayında başlayan Covid19 pandemisi nedeniyle zorunlu olarak tez çalışmasına 1,5 yıl kadar bir ara verildikten sonra vakaların azaldığı normalleşme döneminde anneler tekrar aranmış, kalan annelerle de görüşme yapılmaya devam edilmiştir. Çalışma evrenimizde yer alan tüm annelere ulaşmaya çalışılmış, bu şekilde adres veya telefon üzerinden ulaşılamayan kişiler çalışma dışı bırakılmıştır. Bulgular: Çalışma evrenimizi gebeliğinde veya doğum sırasında HBsAg pozitifliği saptanan 318 anne oluşturmaktaydı. Bu annelerden 146'sına kayıtlı telefonları ile ulaşılarak iletişim kuruldu. Anket çalışmasına 31 anne katılmak istemedi. Sonuç olarak çalışmamıza 115 anne ve bu annelerden doğan, doğumunda aşı+HBIG uygulandığı bilinen 146 çocuk dahil edilmiştir. Annelerin sosyodemografik verileri değerlendirildiğinde; yaşlarının 22 ile 52 arasında değişmekte olduğu (ort. 36,2 SD ± 6,6) ve büyük çoğunluğunun (%54,8) Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi kökenli olduğu belirlenmiştir. Annelerin eğitim düzeyi incelendiğinde 115 annenin 88'inin (%76,5) ortaokul düzeyi ve daha altında eğitim görmüş oldukları saptanmıştır. Annelerin tanı konma şekilleri incelendiğinde ise; en çok evlilik öncesi (%44,3) ve gebelikte yapılan taramalarda (%44,3) tanı konduğu, bunu sırasıyla %6,1 ile rutin tetkiklerde, %4,3 ile hastanın ailesinde başka bir hepatit hastası olması nedeniyle yapılan tetkiklerde, %0,9 ile ameliyat öncesi yapılan tetkiklerin izlediği belirlenmiştir. Annelerin hepsinin HBsAg pozitif olduğunu bildiği fakat yalnızca %33'ünün (n:38) düzenli olarak kontrole gittiği öğrenilmiştir. Annelerin güncel HBV durumuna bakıldığında %82,6'sinin inaktif taşıyıcı, %7'sinin HBsAg kaybı, %5,2'sinin immuntoleran olduğu; kalan %5,2'sinin ise oral antiviral kullandığı görülmüştür. Çalışmamıza katılan 115 anneye aile bireylerine HBV'ye ilişkin tetkik yapılıp yapılmadığı sorulduğunda; en çok eşlerine (n:65;%56,5) tetkik yapılmış olduğu ; anne-baba ve kardeşlerine tetkik yapılma oranlarının oldukça düşük olduğu görülmüştür. Çalışmaya dahil edilen 146 çocuğun 65'ine (%44,5) herhangi bir zamanda HBV açısından tetkiklerinin yapıldığı öğrenilmiştir. Tetkik yapılmış olan çocuklardan sadece birinde (%1,5) HBsAg pozitifliği tespit edilmiş ve bu çocuğun annesinin gebelik döneminde HBV yönünden takipsiz olduğu bu nedenle gebelikteki HBeAg durumunun ve HBV-DNA düzeyinin bilinmediği belirlenmiştir. HBV serolojisi bakılmış olan diğer çocukların ise %70,8'inın (n:46) aşılı (Anti-HBs pozitif), %12,3'ü (n:8) bağışık (antiHBcIgG ve antiHBs birlkte pozitif), %15,4'ünün ise (n:10) tüm HBV göstergeleri açısından negatif olduğu öğrenilmiştir. Bağışık olan sekiz çocuğun hepsinin ilk 12 ayda tetkik edildikleri görülmüş olup, antiHBcIgG pozitifliğinin anneden geçmiş olabileceği düşünülmüştür. Annelerin eğitim durumuna göre düzenli kontrole gitme ve çocuklarına HBV tetkiki yapılma durumunda bakıldığında eğitim düzeyleri arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Bu faktörlerden bağımsız olarak hem çocuklarına hem de kendilerine tetkik yaptırma konusunda farkındalıklarının az olduğu anlaşılmıştır. Sonuç: Gebelikte HBsAg taraması ve bebeklerin uygun bağışıklanması (HBV aşısı+HBIG) çok önemlidir ve ihmal edilmemelidir. Çalışmamızda uygun immunoprofilaksi ile bebeklerin büyük çoğunluğunun HBV enfeksiyonundan korunduğu fakat annelerin bu konuda farkındalıklarının az olduğu görülmüştür. Bu nedenle gebelikte HBsAg pozitifliği saptanan kişilere HBV enfeksiyonu hakkında bilgi verilmeli, gebelik boyunca düzenli takip gerekliliğinin ve hastalığın bulaşma yollarınının anlatılarak çocuklarına doğumda aşı+HBIG uygulanmasının öneminin vurgulanması gerekmektedir. Ayrıca aynı evde yaşamasalar bile aile bireylerine özellikle de doğum sonrası 7-9. aylarda bebeklerine tetkik yaptırılmasının önemi belirtilmelidir. Bu konuda broşürlerden, gebe okulu vb. den yararlanılabilir.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is to measure mothers' awareness of HBV infection by reaching the mothers of infants who were vaccinated + HBIG at birth after detecting HBsAg positivity in their mothers during pregnancy or delivery and to learn the current HBV status of both mothers and their babies. Material-Method: The population of the study includes, the women who tested about HBsAg and found out to be HBsAg positive during pregnancy or during delivering and consists of mothers and their babies whose babies were vaccinated+HBIG at birth in İzmir Buca Hospital, Department of Obstetrics and Pediatrics.The data of these people were extracted from the patient followup program in the automation system of the institution. After externalizing duplicated data, tried to reached out mothers that whose babies vaccinated+HBIG after giving birth to them with mothers' telephone numbers in the system. Our study was started on 01.11.2018, we reached out mothers with telephone numbers who accepted to join the study and signed informed consent and called them to İzmir Bozyaka EAH or Buca KD and Children's Hospital for interviews on certain days of the week. We asked questions those mothers who accepted to join our study; Are they acquainted with their chronicle disease?, when they noticed their disease? ,whether their children continue their next vaccinations? , whether their children tested for HBV ?. In addition, we asked mothers that whether they have another child in the house. If they had another child, did they tested for HBV? and whether their husbands, parents and siblings were tested/vaccinated for HBV. In these interviews, it was indicated to mothers who joined to study that along with the children included in the study, the mothers should have their other children born before/after birth and their family members to be tested for HBV; It was explained that they should be followed regularly in units that are experts in this subject (Infectious Diseases and Clinical Microbiology or Gastroenterology), and a detailed brochure on this subject was given. While our study continues, we forced to took one and a half year break because of the Covid 19 pandemic on 2019 December, after that one and a half year break we started to call mothers again when getting back to normal life and decreasing cases, we started interviewing with mothers again that we haven't interviewed yet. We tried to reach all the mothers in our study population, and those who could not be reached via address or telephone were excluded from the study. Results: Our study population included 318 mothers who were detected HBsAg positivity during pregnancy or delivery. 146 of these mothers were contacted by their registered phones. 31 mothers did not want to join in the survey study. Our study included 115 mothers and 146 children born to these mothers who were known to have been given vaccine+HBIG at birth.When the sociodemographic data of the mothers were evaluated; it was determined that their ages ranged from 22 to 52 (mean 36,2 SD ± 6,6) and the majority of them (%54,8) originated from the Eastern and Southeastern Anatolian region. When the education level of the mothers was examined, it was determined that 88 (%76,5) of the 115 mothers had a secondary education level and below. When the mothers' ways of diagnosis are examined; it was mostly diagnosed in premarital (%44,3) and pregnancy screenings (%44,3), followed by routine examinations with %6,1 , and examinations performed due to another hepatitis patient in the patient's family, %4,3 , respectively. It was determined that the preoperative examinations followed with a rate of %0,9. It was learned that all of the mothers in these study aware of their illness but only %33 (n:38) of them went to regular check-ups. Considering the current HBV status of the mothers, %82,6 were inactive carriers, %7 were HBsAg loss, and %5,2 were immunotolerant; the remaining 5,2% were found to use oral antiviral. We asked 115 mothers who joined our study whether their family members tested for HBV; most of their spouses (n: 65; %56,5) were examined; it was observed that the rate of examination of parents and siblings is quite low.65 of 146 children (%44,5) who included the study, tested for HBV anytime. Among of those children who tested, only one of them (%1,5) found out Hbsag positive and it was determined that the mother of this child was not followed up in terms of HBV during pregnancy, so the HBeAg status and HBV-DNA level during pregnancy were unknown. On the other hand, %70,8 (n:46) of the other children whose HBV serology was tested were vaccinated (Anti-HBs positive), %12.3 were (n:8) immune (antiHBcIgG and antiHBs positive together), %15,4. It was learned that ten of them (n:10) were negative in terms of all HBV indicators. It was observed that all eight children who were immune were examined in the first 12 months, and it was thought that antiHBcIgG positivity may have been passed on from the mother. According to the education level of the mothers, there was not any significant difference between the education levels in terms of xii going to regular check-ups and having their children tested for HBV. Regardless of these factors, it has been understood that they have low awareness about having their children and themselves examined. Conclusion: HBsAg scanning during pregnancy and appropriate immunization of infants (HBV vaccine+HBIG) is very important and should not be disregarded. In our study with proper immunoprophylaxis most of the babies can be protected from get infected with HBV,but it has been shown that mothers have less awareness about this situation. That's why mothers who have HBsAg positivity during their pregnancy have to be informed about HBV infection and it is necessary to emphasize the need for regular follow-up throughout pregnancy and the importance of administering vaccine+HBIG to chıldren at birth by explaining the transmission routes of the disease. Besides that even if they don't live together with family members, it should be emphasized that the importance of having their babies examined in these months, especially after birth 7-9. In this regard, brochures, pregnant school, etc. can be used.