Effects of CRM and data mining on customer retention
CRM ve veri madenciliğinin müşteri sadakati üzerine etkileri
  1. Tez No: 930924
  2. Yazar: BİLAL KOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ALP IDIL ERSOY BABULA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Greenwich
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, müşteri ilişkileri çalışması ile ilgili iş zekası eksikliğini doldurmaktır. Araştırmanın amacı, müşteri ilişkileri yönetimi sistemlerinin ve veri madenciliğinin müşteriyi elde tutma üzerindeki çıplak etkilerini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, müşteri ilişkileri yönetimi sistemlerinin ve veri madenciliğinin müşteriyi elde tutma üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Müşteriyi elde tutma, rekabetin yüksek olduğu pazarlarda şirketler için çok önemli bir konudur. Günümüzde birçok kuruluş müşteri ilişkileri yönetimi stratejilerini müşteriyi elde tutma gereksinimleri ışığında şekillendirmektedir. Bu gereksinimler geniş bir aralıkta değişmektedir. Şirketlerin, müşterilerini rakiplerine bırakmamak için müşteriyi elde tutma düzeyini yüksek tutmak için bu gereksinimleri yakalamaları gerekmektedir. Bu çalışma, müşteriyi elde tutma açısından müşteri ilişkileri stratejileri ve iş zekası sistemleri arasındaki etkileşimleri ortaya çıkarmak için müşteriyi elde tutmayı derin bir perspektifte analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Main aim of this study to fill defect of customer relation study related business intelligent. The purpose of the research lays bare effects of customer relationship management systems and data mining on customer retention. This study researches impacts of customer relationship management systems and data mining on customer retention. Customer retention is very important issue for companies in high level of competitive markets. Today, many organizations shape their customer relationship management startegies in the light of customer retention's requirements. These requirements are varying in a wide interval. Companies need to catch these requirements to keep customer retention at high level not to let their customers go rivals. This study analyses customer retention in a deep perspective to reveal interactions of customer relationship strategies and business intelligent systems in term of customer retention.