Potentiation of photodynamic inactivation of staphylococcus aureus using inorganic salts
İnorganik tuzlar kullanılarak staphylococcus aureus'un fotodinamik inaktivasyonunun güçlendirilmesi
  1. Tez No: 930927
  2. Yazar: HANİFE ÖZHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KEMAL RUHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Antibiyotikler bakteriyel enfeksiyonların önlenmesinde ve tedavisinde kullanılmaktadır ancak antibiyotiklerin yanlış veya aşırı kullanımı ilaca dirençli bakterilerin oluşmasına neden olabilir ve bu da insan sağlığını tehdit eder. Fotodinamik terapi (FDT), alternatif bir bakteriyel enfeksiyon tedavi yöntemi olarak araştırılmaktadır. FDT'de ışığa duyarlı moleküller (ışığa duyarlılaştırıcı, FS) bakteriler için toksik olan, reaktif oksijen türlerini oluşturmak için uyarılır. FDT'nin antibiyotiklere göre seçicilik ve düşük direnç riski gibi avantajları vardır. FDT ayrıca lokalize bakteriyel enfeksiyonlar ve viral enfeksiyonlar dahil olmak üzere çok çeşitli enfeksiyonları tedavi edebilir. Avantajlarının yanı sıra bazı durumlar FDT'nin etkinliğini sınırlamaktadır. Örneğin, FS moleküllerini uyarmak için uygulanan ışığın dalga boyu, derin dokulara etkili bir şekilde nüfuz edemeyebilir, bu da daha derindeki enfeksiyonların tedavisini zorlaştırır. aFDT'nin diğer bir dezavantajı, aFDT'nin etkinliğinin, kullanılan spesifik bakteriye ve fotosensitizana bağlı olarak değişebilmesidir. Bu nedenle, antimikrobiyal fotodinamik inaktivasyon protokollerinin etkinliğini artırmaya yönelik stratejiler araştırılmaktadır. FDT etkinliğini arttırmaya yönelik yaygın olarak araştırılan bir strateji, tümör dokusunda FS'lerin çözünürlüğünü ve birikimini arttırmak için ilaç dağıtım sistemlerini kullanmaktır. Tedavi yönteminin seçiciliğini artırmak için monoklonal antikorların kullanıldığı aktif hedefleme stratejileri de araştırılmaktadır. aFDT etkinliğini arttırdığı gösterilen başka bir strateji, güçlendirici madde olarak inorganik tuzların kullanılmasıdır. Bu çalışma, potasyum iyodür (KI) ve potasyum klorür (KCl) kullanılarak aminolevulinik asit (ALA) ve klor e6 (Ce6) aracılı aFDT'nin etkinliğini arttırmayı amaçlamıştır. Her ne kadar ALA aracılı FDT'nin etkinliği, inorganik tuzların çalışılan konsantrasyonlarıyla artmasa da,bu çalışma ilk kez Ce6 aracılı FDT'nin KCl kullanılarak güçlendirilebileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Antibiotics are used in the prevention and treatment of bacterial infections. However, unnecessary, misuse or overuse of antibiotics may cause drug-resistant bacteria, which pose a significant threat to human health. Photodynamic therapy (PDT) is researched as a bacterial infection treatment modality. In PDT, photosensitive molecules (photosensitizer, PS) are excited by light to create reactive oxygen species. PDT has advantages over antibiotics, including selectivity and low risk of resistance. PDT can also treat infections, including localized bacterial infections and viral infections. Besides the advantages, some situations limit the effectiveness of PDT. For example, the wavelength of the applied light that is used to excite the PS molecules may not penetrate deep tissues effectively, which makes it hard to treat deeper or internal infections. Another limitation of aPDT is that the effectiveness of aPDT may vary depending on the specific bacterium and the photosensitizing agent used. Therefore, strategies to increase the efficacy of antimicrobial photodynamic inactivation protocols are researched for the increased application of this method in clinics. A widely researched strategy for improving PDT efficacy is using drug delivery systems to increase the solubility and accumulation of PSs in the tumor tissue. Active targeting strategies using monoclonal antibodies are also researched to increase the selectivity of the treatment method. Another strategy shown to increase the aPDT efficacy is to use inorganic salts as potentiators. Building on the literature, this study aimed to increase the efficacy of aminolevulinic acid (ALA)- and chlorin e6 (Ce6)-mediated aPDT using potassium iodide (KI) and potassium chloride (KCl). Although the efficacy of ALA-mediated PDT did not increase with the studied concentrations of the inorganic salts, this study showed for the first time that Ce6-mediated PDT can be potentiated using KCl.