Post-activation potentiation (PAP): Okçulukta isabetleme performansı üzerine etkisi
The effect of post-activation potentiation on shooting performance in archery
- Tez No: 657397
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT TURNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Post-activation potentiation (PAP) ön yüklenmeli bir egzersize yanıt olarak kas gücü üretiminde ve potansiyel olarak performansta akut bir artışı nitelendiren fizyolojik bir olgudur. Bu çalışmanın amacı okçulukta PAP' ın isabetleme performansı üzerine etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırmaya olimpik okçuluk kategorisinde müsabık 13 erkek okçu“Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu”doldurarak katıldı. 1. oturumda katılımcıların yaş, antrenman yaşı, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, beden kütle indeksi (BKI) ve Bent Over Row 1 tekrar maksimum (1TM) %85' i belirlendi. Katılımcıların çapraz tasarım yöntemi kullanılarak her bir protokole (24 sa ara ile) katılımları sağlandı. Katılımcılara uygulanan test protokolleri; Okçuluğa Özgü Isınma Protokolü (OÖI), 1. tur öncesi 5 dk dinlenme PAP protokolü (PAP5), 1. tur öncesi 8 dk dinlenme PAP protokolü (PAP8) ve 1. ve 2. tur öncesi 8 dk dinlenme PAP protokolü (PAP8x2) prosedürlerinden oluşmaktadır. Katılımcılara her protokolden sonra 60 m ok atış puan testi uygulandı ve atış puanları kayıt edildi. Verilerin analizi SPSS 20 istatistik programında p0,05). Sonuç: Çalışmamızda elde ettiğimiz bulgular ışığında PAP protokollerinin ok atış puan testi öncesi uygulanması sonucunda puan ortalamalarını artırdığı fakat bu artışın istatiksel açıdan anlamlı bir fark olmadığı ortaya çıkmıştır. PAP' ın pozitif yönde katkı sağladığı temel bir biyomotorik özellik olan kuvvet üzerine olumlu etkileri ve PAP etkisinin her sporcu için bireysel olarak değerlendirilmesi gerektiği göz ardı edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Post-activation potentiation (PAP) is a physiological phenomenon referring to acute improvement in muscle's ability to generate strength and thus performance potentially. The purpose of this study was to investigate the effect of PAP on target performance in archery. Method: Thirteen male archery athletes competing in Olympic archery voluntarily participated in this study. Participants' ages, experience in this sport (years), stature, body mass, body-mass index, bent-over row 1 repetition maximum (1RM) %85 were determined in the first session. PAP protocols were applied with a load of 85% of 1RM Athletes participated in each protocol in a crossover design. The test protocols applied to athletes were as follows; Archery Specific Warm-up Protocol (ASW), five-minutes rest following PAP protocol prior to the first phase (PAP5), eightminutes rest following PAP protocol prior to the first phase (PAP8), and lastly eightminutes rest PAP protocol prior to both phases (PAP8x2). After each protocol, athletes shoot at targets set at 60 meters away, and each score was recorded.