High performance intrusion prevention for software-defined container networks
Yazılım tanımlı kapsayıcı ağları için yüksek başarımlı saldırı engelleme
  1. Tez No: 930931
  2. Yazar: YALGINAY YALTIRIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN ANGIN ÜLKÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Nesnelerin İnternetindeki hızlı büyüme, mobil ağlar, büyük veri ve bulut bilişimdeki gelişmelerle birlikte daha hızlı ve daha güvenilir ağlara olan ihtiyacı arttırmıştır. Yazılım Tanımlı Ağlar, akıllı evler, otonom araçlar ve uzaktan sağlık hizmetleri gibi uygulamaların performans ihtiyaçlarını karşılamak için önemli hale gelmiştir. Aynı zamanda, bulut bilişimdeki mikroservis mimarileri, konteynerlerin esneklikleri ve verimlilikleri sayesinde daha değerli hale gelmiştir. Daha fazla konteyner tabanlı uygulama kullanıldıkça, bu ağlara yönelik siber saldırı riski de artmıştır. Bu tez, yazılım tanımlı konteyner ağları için tasarlanmıs bir sızma önleme modeli sunmaktadır. Model, konteynerlerin trafik verilerini toplamak için bir sistem ve tespit edilen güvenlik tehditlerini durdurmaya yönelik bir sağlık izleme modülü içermektedir. Ağın sürekli izlenmesi ve olası saldırılara yanıt verilmesiyle, bu yaklaşım, konteyner tabanlı bulut ortamlarını artan siber güvenlik risklerine karşı korumak için verimli ve ölçeklenebilir bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid growth of Internet of Things, along with advancements in mobile networks, big data and cloud computing has increased the need for faster and more reliable networks. Software-Defined Networks have become crucial to meeting the performance needs of applications such as smart homes, autonomous vehicles and remote health-care services. Simultaneously, microservice architectures in cloud computing have become more valuable due to the flexibility and efficiency of containers. As more container-based applications are used, the risk of cyberattacks targeting these networks has also risen. This thesis presents an intrusion prevention model designed for software-defined container networks. The model includes a system for collecting traffic data from containers and a health monitoring module aimed at stopping detected security threats. By continuously monitoring the network and responding to potential attacks, this approach offers an efficient and scalable solution to protect container-based cloud environments from increasing cybersecurity risks.