Enerji üretim, dağıtım ve kullanımında şirketlerin rolü ve devletin yetki sınırları
The role of companies in energy production, distribution, and utilization and the limits of state authority
- Tez No: 930935
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Hukuk, Energy, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Enerjinin insan kullanımına ilk girişinden itibaren farklı alanlarda kulanım görmüştür. Bu kullanım eski çağlarda ilk olarak hidrolik ve jeotermal enerji kullanımı olarak görünürken daha sonralarda buhar ve termal enerji olarak ilerlemesine devam etmiştir. Elektrik enerjisinin geniş kitlelerce kullanılmaya başlaması ise küresel anlamda gerçekleşen değişimin hızını arttırmıştır. Elektrik enerjisinin yayılması ile beraber enerjinin üretilmesi, kullanıma arzı ve son kullanıcıya ulaştırılması konusunda kimlerin rol alacağı, devletin, enerjinin geçtiği bu aşamalarda ne şekilde müdahil olacağı sorusu ortaya çıkmıştır. Zamanla Washington Konsensüsü gibi neo liberal yaklaşımlar sergilense de günümüzde yaşanan Ukrayna – Rusya savaşında açıkça görüldüğü üzere enerji konusu sadece ekonomik değil aynı zamanda ülkelerin güvenlikleriyle de bağlantılıdır. Bu çalışmada enerji üretimi, dağıtımı ve son kullanıcıya ulaştırılması konusunda getirilen hukuki düzenlemeleri inceleyecek ve devletin bu konuda sahip olduğu yetkilere değineceğiz.
Özet (Çeviri)
Since the first introduction of energy into human use, it has been used in different fields. While this use first appeared as the use of hydraulic and geothermal energy in ancient times, it continued to progress as steam and thermal energy later on. The widespread use of electrical energy has increased the pace of global change. With the spread of electrical energy, the question of who will play a role in the generation of energy, supply to use and delivery to the end user, and how the state will intervene in these phases of energy has emerged. Although neo-liberal approaches such as the Washington Consensus have been exhibited over time, the energy issue is not only related to the economy but also to the security of the countries, as it is clearly seen in the Ukraine-Russia war today. In this article, we will examine the legal regulations on energy production, distribution and delivery to the end user, and we will mention the authorities of the state in this regard.