Energy, economic and environmental assessment of a microgrid community
Mikroşebeke topluluğunun enerji, ekonomik ve çevresel değerlendirmesi
- Tez No: 930934
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. GÜRKAN SOYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yenilenebilir enerji entegrasyonu, sürdürülebilir kalkınma hedefleri için giderek daha önemli hale geldikçe, mikro şebekelerin uygulanabilirliği ve etkinliğini anlamak kritik bir öneme sahiptir. Bu çalışma, mevsimsel ve konumsal etkileri göz önünde bulundurarak bir mikro şebeke topluluğunun enerji, ekonomik ve çevresel performansını incelemektedir. Bu topluluk, birkaç mikro şebekeden oluşmaktadır. Mikro şebeke topluluğunun performansını değerlendirmek için IEEE 33 hat sistemi seçilmiştir. Dağıtım sistemindeki mikro şebekelerin yenilenebilir enerji türüne bağlı olarak farklı senaryolar tanımlanmıştır. Her bir senaryo, iki farklı coğrafi konumda mevsimsel davranışı temsil eden dört gün boyunca değerlendirilmiştir. Sonuçlar, yenilenebilir kaynaklardan önemli enerji katkıları sağlandığını göstermekte, rüzgar enerjisinin talebi karşılamak ve şebeke için fazla üretim yapmak üzere %2.98'e kadar yüksek bir penetrasyon oranına ulaştığını ortaya koymaktadır. Ekonomik açıdan, mikro şebeke topluluğu, özellikle mikro şebeke topluluğunda daha düşük Seviye Maliyetli Elektrik sunarak müşteri maliyetlerini azaltmaktadır. Çevresel olarak, mikro şebekelerin entegrasyonu, geleneksel şebeke bağımlılığına kıyasla CO₂ emisyonlarını %37'ye kadar azaltarak sürdürülebilirliği teşvik etmedeki rolünü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
As renewable energy integration becomes increasingly vital for sustainable development goals, it's critical to comprehend the viability and effectiveness of microgrids. This study explores the energy, economic, and environmental performance of a microgrid community by considering the seasonal and locational impacts. That community consists of several microgrids. The IEEE 33 bus system was chosen to assess the microgrid community's performance. Depending on the type of renewables of microgrids in the distribution system, cases are defined. Each case is evaluated for four days, representing seasonal behavior with two different geographical locations. The results show significant energy contributions from renewable sources, with wind energy achieving a high penetration rate of up to 2.98. It is sufficient to meet demand and generate a surplus for the grid. Economically, the microgrid community presents a lower Levelized Cost of Electricity, particularly in the microgrid community, thereby reducing customer costs. Environmentally, integrating microgrids significantly decreases CO₂ emissions, achieving up to 37% reduction compared to traditional grid reliance, underscoring the microgrid community 's role in promoting sustainability.