ABD anayasal düzeninde özerklik ve kolonyalizm: Bütünleştirilmemiş bölge statüsü ve Porto Riko örneği
- Tez No: 930937
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Anayasa hukuku kuramları kapsamında, devlet yapılanmaları ve yönetim biçimleri bilhassa mühim bir çalışma alanı olarak göze çarpmaktadır. Dünya üzerinde çok sayıda ve çeşitlilikte devlet yapılanmaları ve yönetim biçimleri mevcut olmakla birlikte; anayasa hukuku disiplini perspektifinden sınıflandırılması zor olan devlet üniteleri de görülmektedir. Nitekim bu devlet ünitelerinden biri de ABD bünyesinde bulunan Porto Riko bölgesidir. Federatif bir yönetim biçimini benimsemiş olan ABD, anayasal bakımdan Porto Riko'nun bağlı olduğu asıl devlet olmakla birlikte; Porto Riko'nun ABD bünyesindeki anayasal statüsü oldukça tartışmalıdır. Anayasa hukuku perspektifinden değerlendirildiğinde, Porto Riko'nun ABD'nin bir parçası olduğuna dair hiçbir şüphe bulunmamaktadır. Ancak elli farklı eyaletin bir araya gelmesiyle teşekkül eden ABD bünyesinde Porto Riko, eyalet statüsünün haricinde tutulmaktadır. Porto Riko günümüzde, ABD anayasa hukukunun öngördüğü tasnif uyarınca, bütünleştirilmemiş bölge statüsünde yer almaktadır. ABD Anayasası'nın esas aktörler olarak öngördüğü eyaletler, federal devlet karşısında birçok anayasal güvence ve yetkiyle donatılmışken; bölge statüsünde yer alan topraklar böylesi herhangi bir güvence ya da yetkiden yararlanamamaktadır. Nitekim bölge statüsündeki topraklar, ABD Anayasası uyarınca ABD Kongresi'nin mutlak tasarruf yetkisi altında tutulmaktadır. Ayrıca, ABD Yüce Mahkemesi tarafından geliştirilen bir doktrin uyarınca, bölge statüsündeki topraklar için ABD Anayasası'nın uygulama kapsamı temelinde bütünleştirme ayrımı gözetilmektedir. Bu doğrultuda, bütünleştirilmiş bölge statüsündeki topraklarda ABD Anayasası'nın tüm hükümleri geçerli kabul edilirken; bütünleştirilmemiş bölge statüsündeki topraklarda ise Anayasa'nın yalnızca temel hak ve özgürlüklere ilişkin hükümlerinin bir kısmı uygulanabilmektedir. Dolayısıyla, bütünleştirilmemiş bölge statüsündeki topraklarda ikamet eden bireyler ABD Anayasası'nın öngördüğü pek çok hükmün uygulanmasından mahrum bırakılmaktadır. Günümüzde en büyük bütünleştirilmemiş bölge örneği Porto Riko'dur. Porto Riko'nun anayasal statüsü hakkında süregelen tartışmalar özerklik ve kolonyalizm çerçevesinde şekillenmektedir. Porto Riko'nun anayasal statüsünü özerklik ve kolonyalizm kavramları çerçevesinde derinlemesine incelediğimiz bu çalışma, anayasa hukuku disiplini için önemli bir noktaya ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
State organizations and forms of government stand out as a particularly important field of study within the scope of constitutional law theories. While there are a great number and diversity of state organizations and forms of government throughout the world, there are also state units that are difficult to classify within the perspective of the discipline of constitutional law. Indeed, one of these state units is the territory of Puerto Rico within the USA. While the USA, which has adopted a federative form of government, is the main country to which Puerto Rico is constitutionally bound, the constitutional status of Puerto Rico within the USA is highly controversial. Evaluated from the perspective of constitutional law, there is no doubt that Puerto Rico is a part of the USA. Yet, within the USA, which is constituted by the union of fifty different states, Puerto Rico is kept outside of the state status. Currently, according to the classification provided for by US constitutional law, Puerto Rico is included in the status of unincorporated territory. While the states, which are envisioned as the main actors by the US Constitution, are endowed with many constitutional guarantees and powers vis-à-vis the federal government; those lands with the status of territory are not able to enjoy any such guarantees or powers. As a matter of fact, under the US Constitution, lands with the status of territory are held under the absolute discretionary authority of the US Congress. Moreover, pursuant to a doctrine developed by the US Supreme Court, a distinction of incorporation is drawn on the basis of the scope of application of the US Constitution in lands with the status of territory. Accordingly, in lands with the status of incorporated territory, all provisions of the US Constitution are recognized as applicable; whereas in lands with the status of unincorporated territory, only some of the provisions of the Constitution relating to fundamental rights and freedoms may be applicable. Thus, individuals residing in lands with the status of unincorporated territories are deprived of the implementation of many of the provisions of the US Constitution. The greatest example of an unincorporated territory today is Puerto Rico. The ongoing debate about Puerto Rico's constitutional status is shaped around autonomy and colonialism. This study, which deeply examines the constitutional status of Puerto Rico within the framework of the concepts of autonomy and colonialism, shines a light to an important area for the discipline of constitutional law.