İngiliz ve Amerikan hukukunda meşru savunma ve meşru savunmada sınırın aşılması
Self-defence and excessive self-defence in English and American law
  1. Tez No: 930963
  2. Yazar: BURAK BİLGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZGENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 474
Özet
Bu tez çalışmasında, İngiliz ve Amerikan hukuk sistemlerinde meşru savunma ve meşru savunmada sınırın aşılması konusu incelenmiştir. Hukukun kadim müesseselerinden biri olan meşru savunma bir kimsenin kendisinin ya da bir başkasının hukuken korunan haklarının haksız bir saldırıya karşı savunulmasıdır. Ancak bu hakkın kullanılmasının şartları ve sınırları bulunmaktadır. Meşru savunmanın tatbik şartlarının ve savunma sırasında kullanılan gücün sınırlarının ortaya konulması kurumun kapsamını belirleyeceğinden oldukça mühimdir. Türk hukukunda olduğu gibi İngiliz ve Amerikan hukukunda da meşru savunmanın şartlarının ve sınırlarının tayin edildiği kanuni düzenlemeler ve içtihatlar bulunmaktadır. İngiliz hukuku, Criminal Law Act (1967) ve muhtelif yasal düzenlemelerle savunma sırasında makul ve orantılı güç kullanımını meşru savunma kapsamında haklı kabul ederken, aşırı güç kullanımını cezalandırmaktadır. Amerikan hukukunda ise eyaletten eyalete farklılık göstermekle birlikte,“Stand Your Ground”yasası ve“Castle Doctrine”gibi ilkeler, savunana kaçma yükümlülüğü olmaksızın daha geniş bir savunma hakkı tanımaktadır. Bu durum, Amerikan hukukunun bireysel silahlanma ve savunma özgürlüğüne verdiği önemle ilişkilendirilebilir. İşte bu çalışmanın amacı İngiliz ve Amerikan hukukunda meşru savunma anlayışının, meşru savunmanın tatbik şartlarının ve sınırlarının ortaya konulmasıdır. Mezkûr hukuk sistemlerinde meşru savunma ve meşru savunmada sınırın aşılması bahsi incelenirken Türk hukuku ile karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Yöntem olarak her bir hukuk sisteminin ayrı bölümlerde incelenmesi ve sonuç kısmında belirli noktalarının mukayese edilmesi usulü benimsenmiştir. Böylece bu hukuk sistemlerinin birbirleriyle mukayese imkânı tanınarak benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konulmuş, meşru savunmaya yönelik yaklaşımları belirlenmiştir. Bu bağlamda hukuk sistemlerinin meşru savunma konusundaki güçlü ve zayıf yönlerine dikkat çekilmiş ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the issue of self-defence and excessive self-defence is examined in English and American law. Self-defence, one of the ancient institutions of law, is the defence of one's own or another's legally protected rights against an unjust attack. However, there are conditions and limits to the exercise of this right. Determining the conditions for the application of self-defence and the limits of the force used in defence is very important because it determines the scope of the institution. In English and American law, as in Turkish law, there are legal regulations and caselaw that determine the conditions and limits of self-defence. English law, with the Criminal Law Act (1967) and various legal regulations, justifies the use of reasonable and proportionate force in defence within the framework of self-defence, while punishing the excessive use of force. In American law, although it varies from state to state, principles such as the 'Stand Your Ground' law and the 'Castle Doctrine' give the defender a broader right of defence without the duty to retreat. This situation can be linked to the importance given by American law to individual armament and self-defence. The aim of this study is to reveal the understanding of the logic of self-defence in English and American law, the conditions and limits of the application of self-defence. In this study, self-defence and excessive defence in these two legal systems have been examined and compared with Turkish law. Each legal system is discussed in separate chapters of the thesis. In this way, these legal systems have been compared with each other and their similarities and differences have been revealed. Thus, their approaches to self-defence have been determined. In this context, the strengths and weaknesses of the legal systems on self-defence have been pointed out and some suggestions have been made.