The impact of artificial intelligence (AI) on the global order
Yapay zekânın uluslararası sisteme etkisi
- Tez No: 930968
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NİLÜFER NARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yapay zeka (YZ), uluslararası düzeni şekillendirmede giderek daha önemli bir rol oynayarak ekonomik politikaları, uluslararası ilişkileri, güvenliği ve iş gücü piyasasını etkilerken karmaşık etik sorunlar da ortaya çıkarmaktadır. Bu tez, YZ'nin küresel dinamikler üzerindeki etkisini, öngörü modelleri aracılığıyla stratejik karar alma ve kaynak yönetimini geliştirme rolüne odaklanarak incelemektedir. Örneğin, Çin, YZ'yi ekonomik planlamada küresel rekabet gücünü artırmak için kullanmış ve YZ liderliğini uluslararası sistemdeki hâkimiyetlerini ve etkilerini sürdürmek için kritik bir unsur olarak gören ABD ve Rusya gibi büyük güçlere meydan okumuştur. Nitel bir analitik metodoloji kullanan bu çalışma, literatür taraması ve YZ ile uluslararası politika alanındaki uzmanlarla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeleri birleştirmektedir. Bulgular, YZ'nin ekonomik büyüme ve verimliliği artırma fırsatları sunmasına rağmen, uluslararası istikrar için önemli riskler oluşturduğunu göstermektedir. Askeri alanda, YZ'nin kullanımı, otonom silahlar ve kitlesel gözetim gibi etik kaygıları artırarak istenmeyen tırmanma risklerini yükseltmektedir. Ekonomik açıdan, YZ, otomasyon ve ileri düzey becerilere olan talebi artırarak gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki eşitsizlikleri derinleştirmektedir. Çalışma, Paris İklim Anlaşması'na benzer şekilde YZ teknolojilerinin güvenli ve etik kullanımını teşvik etmek için küresel bir düzenleyici çerçevenin aciliyetini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, uluslararası iş birliği ve kapsamlı etik standartların oluşturulması, YZ'nin adil ve sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesini sağlamak için hayati öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
AI plays an increasingly significant role in shaping the international order, influencing economic policies, international relations, security, and the labor market, while raising complex ethical challenges. This thesis examines AI's impact on global dynamics, focusing on its role in enhancing strategic decision-making and resource management through predictive models. For example, China has employed AI in economic planning to bolster its global competitiveness, challenging major powers such as the United States and Russia, which view AI leadership as critical to maintaining dominance and influence in the international system. Using qualitative analytical methodology, the study integrates a literature review and semi-structured interviews with experts in AI and international politics. Findings reveal that while AI offers opportunities for economic growth and efficiency, it poses significant risks to international stability. Militarily, the deployment of AI raises ethical concerns about autonomous weapons and mass surveillance, heightening the risk of unintended escalation. Economically, AI exacerbates inequalities between developed and developing nations by driving automation and increasing the demand for advanced skills. The study underscores the urgent need for a global regulatory framework, akin to the Paris Climate Agreement, to promote the safe and ethical use of AI technologies. Ultimately, international cooperation and the establishment of comprehensive ethical standards are vital to ensuring that AI is governed in a fair and sustainable manner.