Boya duyarlı güneş pilleri (DSSC) yapısında farklı fotoanotların pil verimine etkisi
The effect of different photoanodes on the efficiency of dye sensitive solar cells (DSSC)
- Tez No: 930978
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZKARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Dünyamızda artan nüfus ve gelişen teknoloji, enerji ihtiyacını da üstel olarak artırmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarına ihtiyaç zaruret noktasına ulaşmıştır. Yenilenebilir enerji kaynağı olarak güneş pilleri önemli bir araştırma alanıdır. Üçüncü nesil olarak adlandırılan boya duyarlı güneş pilleri (DSSC) organik güneş pillerindendir. DSSC yapısı fotoanot, boya, elektrolit ve fotokatot gibi ana materyallerden oluşmaktadır. Bu materyallerdeki küçük değişikler pil verimini önemli şekilde etkilemektedir. Bu çalışmada, TiO2, ZnO ve Sn2O2 üç farklı yarıiletken malzemeden fotoanot üretilmiştir. DSSC yapısında üç farklı fotoanotun güneş simulatörü altında akım-voltaj (I-V) ölçümleri yapılmıştır. I-V değerlerinden dolum çarpanı (FF) ve pil verimleri (ɳ) hesaplanmıştır. Sonuçlar üç farklı fotoanot açısından karşılaştırılmıştır
Özet (Çeviri)
The increasing population and developing technology in our world are also increasing the energy demand exponentially. The need for renewable energy sources has reached the point of necessity. Solar cells are an important research area as a renewable energy source. Dye-sensitized solar cells (DSSC), which are called third generation, are organic solar cells. DSSC structure consists of main materials such as photoanode, dye, electrolyte and photocathode. Small changes in these materials significantly affect the cell efficiency. In this study, photoanodes were produced from three different semiconductor materials TiO2, ZnO and Sn2O2. Current-voltage (I-V) measurements of three different photoanodes in the DSSC structure were made under the solar simulator. Filling factor (FF) and cell efficiency (ɳ) were calculated from I-V values. The results were compared in terms of three different photoanodes.