Romantik ilişkilerde erken dönem uyumsuz şemalar ve affetme
Early maladaptive schemas and forgiveness in romanticrelati̇onships
  1. Tez No: 930979
  2. Yazar: BÜŞRA DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada cinsiyet, yaş, medeni durum, tanışma biçimi, erken dönem uyumsuz şema alt boyutları, şema başa çıkma alt boyutları ve affetme alt boyutlarının ilişki doyumunu yordama rolü incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda araştırmaya 18-40 yaş arası romantik ilişkisi olan 293'ü kadın 55'i erkek olmak üzere toplam 348 yetişkin kişi katılmıştır. Araştırma kapsamında Demografik Bilgi Formu (DBF), Young Şema Ölçeği Kısa Form-3 (YŞÖ-KF3), Şema Başa Çıkma Ölçeği (ŞBÇÖ), Heartland Affetme Ölçeği (HAÖ) ve İlişki Doyumu Ölçeği (İDÖ) kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi hiyerarşik regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın analizleri sonucunda cinsiyet, medeni durum, erken dönem uyumsuz şemalar alt boyutlarından Duygusal Yoksunluk ve Karamsarlık şema alt boyutlarının, affetmenin Durumu Affetme alt boyutunun romantik ilişkisi olan kişilerin ilişki doyumunu anlamlı bir şekilde yordadığı tespit edilmiştir. Tüm bu değişkenler varyansın %27.4'ünü açıklamaktadır. Araştırma sonuçları alanyazın bağlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of gender, age, marital status, dating style, early maladaptive schema sub-scales, schema coping sub-scales and forgiveness subscales in predicting relationship satisfaction was examined. For this purpose, a total of 348 adults, 293 women and 55 men who were in romantic relationships between the ages of 18-40 participated in the research. To collect data, Demographic Information Form, Young Schema Scale Short Form-3, Schema Coping Scale, Heartland Forgiveness Scale and Relationship Satisfaction Scale were used. Analysis of research questions was tested by hierarchical regression analysis. Findings indicated that gender, marital status, the Emotional Deprivation and Pessimism sub-scales of early maladaptive schemas, the Situation Forgiveness sub-scale from the forgiveness sub-scale predicted the relationship satisfaction of individuals having romantic relationship satisfaction of having romantic relationships. All these variables explain 27.4 % of the variance. The research results were evaluated in the context of the literature.