Gösteri toplumu ve sosyal medyanın etkisinde muhafazakâr Türk kadınının kimlik arayışı ve değer algısı
Conservative Turkish women's seeking for identity and perception of values under the influence of performance society and social media
- Tez No: 930989
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ GAZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışma gösteri toplumu ve sosyal medya etkisi altındaki muhafazakâr Türk kadının kimlik arayışını ve değer algısını incelemeyi amaçlamaktadır. Toplumların yapılarını değiştiren birçok teknolojik gelişme aynı zamanda bireylerin kimlik ve değer yargılarını derinden etkilemiştir. Özellikle sosyal medyanın yaygınlaşması ve insanların günlük yaşam alışkanlıklarını dijitale taşıması, muhafazakâr kadınların toplumsal kimlik ve değer algılarında önemli dönüşümlere yol açmıştır. Muhafazakarlık kavramı, mevcut toplumsal değerleri ve normları koruma odaklı bir tepki hareketi olarak ortaya çıkmış olsa da modernleşme ve dijitalleşme süreçleri muhafazakarlığın anlamını ve uygulama biçimlerini değiştirmiştir. Geleneksel anlamda muhafazakâr kadın imajı ekseriyetle içine kapanık bir perspektif çizerken sosyal medya platformlarında kadınların perspektifleri değişmiş ve daha belirgin kimlik arayışlarını bu platformlar aracılığıyla göstermeye başlamışlardır. Bu tez kapsamında sosyal medya platformlarından elde edilen 21 görsel/video Roland Barthes'ın göstergebilimsel yöntemiyle 8 konu başlığı altında incelenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre geleneksel muhafazakarlık ile modern yaşam tarzı arasında estetik ve ideolojik bir sentez oluşturma çabalarının olduğu görülmektedir. Başörtü gibi dini semboller modern tüketim kültürü ve sosyal medya estetiğiyle harmanlanarak bir kimlik performansına dönüştürülmüştür. Özellikle sosyal medya platformları bireylerin görünürlük arayışlarını artırarak mahremiyet algısını zayıflatmıştır. Bu süreç muhafazakâr kadınların dini ve geleneksel değerlerini yeniden değerlendirmelerine yol açarken kimlik krizine de sebep olmuştur Araştırmanın diğer önemli bir bulgusu da gösteri toplumunun ve sosyal medyanın etkisi altındaki muhafazakâr kadınların değer algılarının bozulması ile birlikte kimlik bunalımına sürüklenmektedir. Bu durum muhafazakâr Türk kadınını yeni bir kimlik arayışına yöneltmektedir. Bu yönelme, muhafazakâr kadınların kimlik arayışı ve değer algılarında bir“kimlik göçü”yaşadığını ve bu göçün muhafazakârlıkla seküler anlayış arasında bir çatışmaya yol açtığını göstermektedir. Muhafazakâr kadınların, dijital kimlik performanslarını ve toplumsal dönüşüm süreçlerini daha derinlemesine anlamak için önemli bilgiler sunarak, kapsamlı bir perspektifle bu alandaki literatüre yenilikçi bir katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
It was aimed to examine the identity search and value perception of conservative Turkish women under the influence of spectacle society and social media in this study. Many technological developments that have changed the structures of societies have also deeply affected individuals' identities and value judgments. In particular, the spread of social media and people's transfer of their daily life habits to digital have led to significant transformations in the social identity and value perceptions of conservative women. Although the concept of conservatism emerged as a reaction movement focused on protecting existing social values and norms, modernization and digitalization processes have changed the meaning and application forms of conservatism. While the traditionally conservative image of women mostly portrays an introverted perspective, women's perspectives have changed on social media platforms and they have begun to show their search for a more distinct identity through these platforms. Within the scope of this thesis, 21 images/videos obtained from social media platforms were examined under 8 topics using Roland Barthes' semiotic method. According to the results of the research, it appears that there are efforts to form an aesthetic and ideological synthesis between traditional conservatism and modern lifestyle. Religious symbols such as the headscarf have been transformed into an identity performance by blending with modern consumer culture and social media aesthetics. Social media platforms, in particular, have weakened the perception of privacy by increasing individuals' search for visibility. While this process caused conservative women to re-evaluate their religious and traditional values, it also caused an identity crisis. Another important finding of the research is that conservative women, under the influence of spectacle society and social media, are dragged into an identity crisis as their value perceptions deteriorate. This situation leads conservative Turkish women to seek a new identity. This orientation shows that conservative women experience an“identity migration”in their search for identity and value perception, and that this migration leads to a conflict between conservatism and secular understanding. It can make an innovative contribution to the literature in this field with a comprehensive perspective by providing important information for a deeper understanding of conservative women's digital identity performances and social transformation processes.