Mûsâ Cârullah Bigiyef'in kıraat ilmine katkıları
The contributions of Mûsâ Cârullah Bigiyef to the science ofqira'at
- Tez No: 930999
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GAZİANTEP İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kıraat ilmi, Kur'ân'ın Hz. Peygamber'e indirildiği gibi korunmasını ve okunmasını sağlayan müstesna ilim dallarından biridir. Allah Teâla'nın“Kur'ân'ı biz indirdik, onu koruyacak olan da elbette biziz.”(Hicr Sûresi 15/9) ayetinin bir tecellisi olarak kıraat âlimleri yüzyıllardır bu ilme büyük emek vermiştir. Onlar Kur'ân'ın her harf ve kelimesinin yazılışı ve okunuşu üzerine ciltler dolusu eser telif ederek İslâm'a çok değerli bir katkı sunmuşlardır. İslam coğrafyasında 20. yüzyılın en önemli şahsiyetlerinin başında şüphesiz Mûsâ Cârullah (ö. 1949) gelmektedir. O, entelektüel bir Müslüman olarak yaşadığı dönemin zorluklarını omuzlarında hissetmiştir. Müslümanların karşılaştığı hiçbir soruna duyarsız kalmamış, geçirilen zor dönemlerde onlara ışık olabilmek, yol gösterebilmek ve içinde bulunulan krizden onları çıkarabilmek için çok yoğun ilmi ve siyasî faaliyetlerde bulunmuştur. Mûsâ Cârullah, kıraat, tefsir, fıkıh, kelam başta olmak üzere İslamî ilimlerin birçok alanında eserler telif etmiş, şerh çalışmalarında bulunmuştur. O, kıraat ilmine ayrı bir önem atfetmiştir. Bunun sebebi İslâm âleminin Kur'ân'ın her hangi bir tahrifata uğramadan günümüze dek korunarak geldiğini ispatlamakla yükümlü olduğu düşüncesidir. O, bu görevi yerine getirebilmek için de Kur'ân tarihinin ve imlasının çok iyi bilinmesi gerektiğini ifade etmiştir. Cârullah, kıraat ilminin ana konularından olan Kur'ân ve Mushaflar tarihi, ahruf-u seba, resmü'l-mushaf ve sûrelerin tertibiyle alakalı eserler telif etmiş, Kur'ân'ın âyet sayıları, Mushaf imlası ve on kıraat hakkında şerh çalışmaları yapmıştır. Çalışmamızda Mûsâ Cârullah'ın bu konulardaki görüşleri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The science of recitation is one of the exceptional branches of science that ensures that the Qur'an is preserved and recited as it was revealed to the Prophet. Allah (swt) said,“We have revealed the Qur'an, and we are the ones who will protect it.”As a manifestation of the verse (Surah al-Hijr 15:9), the scholars of recitation have made great efforts to this science for centuries. They have made a very valuable contribution to Islam by writing volumes on the writing and recitation of every letter and word of the Qur'an. One of the most important figures of the 20th century in the Islamic geography is undoubtedly Musa Jarullah (d. 1949). As an intellectual Muslim, he felt the hardships of his time on his shoulders. He did not remain insensitive to any of the problems faced by Muslims, and carried out intense scientific and political activities in order to be a light to them in difficult times, to guide them and to bring them out of the current crisis. Musa Cârullah wrote works in many fields of Islamic sciences, especially recitation, tafsir, fiqh and kalam, and made commentary studies. He attached a special importance to the science of recitation. The reason for this is the idea that the Islamic world is obliged to prove that the Qur'an has been preserved until today without any falsification. He stated that in order to fulfill this task, it is necessary to know the history and spelling of the Qur'an very well. Jârullah wrote works related to the history of the Qur'an and Mushafs, ahruf-u seba, resmu'l-mushaf and the arrangement of surahs, which are among the main subjects of the science of recitation, and made commentary studies on the number of verses of the Qur'an, the spelling of Mushaf and ten recitations. In our study, Musa Jarullah's views on these issues were tried to be determined.