Doğrudan aydınlatmalı led arka ışık sistemi tasarımlarına sahip televizyonların enerji verimliliği ve fayda-maliyet açısından incelenmesi
Investigation of televisions with direct-lit led backlight system designs in terms of energy efficiency and cost-benefits
- Tez No: 930998
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tüketici elektroniği sektöründeki hızlı büyüme sektör içerisindeki rekabetin artmasını ve maliyetlerin düşmesine neden olmuştur. Bu sayede tüketici elektroniği ürünlerinin ulaşılabilirliği kolaylaştırmıştır. Bu gelişimin doğal sonucu olarak dünya üzerinde ciddi sayıda tüketici elektroniği ürünü kullanılmakta ve bu ürünlerin tükettiği enerji miktarı da gün geçtikçe artmaktadır. Bu bağlamda ciddi miktardaki enerji tüketiminin kontrol altına alınma ihtiyacı doğmuştur ve her bir ürün için farklı üretilebilirlik limitleri ve enerji verimliliği sınıfları tanımlanmıştır. Böylece satışa sunulması düşünülen her bir ürünün maliyet, kalite ve enerji verimliliği konularında optimizasyonunun sağlanması önemli hale gelmiştir. Her tüketici elektroniği ürününde olduğu gibi televizyonların enerji tüketimi de uluslararası regülasyonlarla sınırlandırılmış ve sınıflandırılmıştır. Televizyon sektöründe bulunan bu regülasyonların getirdiği zorunlulukla enerji verimliliği noktasında çeşitli iyileştirmelerin yapılması gerekmektedir ancak sektörün rekabet düzeyinin çok yüksek olması yapılacak bu iyileştirmelerin maliyet arttırımına etkisinin minimumda olmasını ve kaliteden ödün verilmeden yapılmasını gerektirmektedir. Televizyonların güç tüketim birimleri genel anlamda bir aydınlatma birimi, anakart, güç kaynağı, ekran ve ses sistemleri olarak sınıflandırılabilir. Bu birimlerin arasında güç tüketimine en yüksek etkisi bulunan birim aydınlatma birimidir. Aydınlatma birimi genel anlamda ledler, lensler, optik filmler ve led sürücülerden oluşur. Her bir malzemenin seçimi maliyet, kalite ve enerji tüketimi üzerinde etkileri bulunmaktadır. Bunların değerlendirilmesi için farklı led tiplerinden ve farklı optik filmlerden oluşan sistemlerin parıltılarının spektroradyo metre ile ölçülmesi gereklidir. Bu ölçüm sonucunda belirlenen eko mod parlaklığının sağlanması için gerekli led sürme akımı belirlenmelidir. Yapılan tüm bu ölçümlerin görüntü kalitelerinin değerlendirilmesi için parıltı kamerasıyla ölçümleri alınarak ekranın parıltı düzeyinin ekranın her bölgesindeki homojenliği değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, doğrudan aydınlatmalı sisteme sahip LED televizyonlarda enerji verimliliği fırsatları değerlendirilerek fayda-maliyet ve görüntü kalitesi analizleri yapılmıştır. Yag, KSF ve fosforsuz ledlere sahip aydınlatma sistemleri gerçekleştirilerek farklı optik filmler ve kombinasyonları ile parıltı ölçümleri alınmış ve enerji tüketimleri ölçülmüştür. Belirlenen akım değerleri darbe genişlik modülasyonu ile loşlaştırma ve analog loşlaştırma yöntemleri ile elde edilerek iki yöntemin verimlilik analizi yapılmıştır. Tüm kombinasyonlar ile gerçekleştirilen sistemlerin parıltı kamerasıyla görüntü kalitesi analizi yapılmış ve maliyet analizleri gerçekleştirilmiştir. Tüm çalışma sonucunda doğrudan aydınlatmalı sistemlere sahip LED televizyonlarda optimum maliyet, kalite ve enerji verimliliğine sahip kombinasyonları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid growth in the consumer electronics sector has led to an increase in competition within the sector and a decrease in costs, thus facilitating the accessibility of consumer electronics products. As a natural result of this development, a significant number of consumer electronics products are used in the world and the amount of energy consumed by these products is increasing day by day. In this context, the need to control the significant amount of energy consumption has arisen and different manufacturability limits and energy efficiency classes have been defined for each product. Thus, it has become important to optimize each product considered for sale in terms of cost, quality and energy efficiency. As with every consumer electronics product, the energy consumption of televisions is limited and classified by international regulations. Due to the necessity of these regulations in the television industry, various improvements have to be made in terms of energy efficiency, but the high level of competition in the industry requires that the effect of these improvements on the cost increase is minimal and that they should be made without any decrease in quality. Power consumption units of televisions can be broadly classified as a lighting unit, mainboard, power supply, display and sound systems. Among these units, the unit with the highest impact on power consumption is the lighting unit. The lighting unit generally consists of leds, lenses, optical films and led drivers. The selection of each material has effects on cost, quality and energy consumption. For the evaluation of these, the luminance of the systems consisting of different led types and different optical films should be measured with a spectroradio meter. In order to evaluate the image quality of all these measurements, it is necessary to evaluate the uniformity of the luminance level of the screen in every region of the screen by taking the measurements with the CCD camera. In this study, benefit-cost and quality analyzes will be made by evaluating energy efficiency opportunities in televisions that having direct-lit backlight system. Backlight systems with Yag, KSF and phosphor-free LEDs will be realized and energy consumption measurements will be made by taking luminance measurements with different optical film combinations. Determined current values will be obtained by pulse width modulation dimming and analog dimming methods, and efficiency analysis of the two methods will be compared. Image quality analysis and cost analyzes will be made with the CCD camera of the systems realized with all combinations. As a result of the whole study, optimum cost, quality and energy efficiency combinations will be determined for televisions with direct-lit backlight systems.