Musa Carullah Bigiyef'in kelami görüşleri
Theological views of Musa Carullah Bigiyef
- Tez No: 141177
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET KALBERDİEV, Abdilaziz,“Musa Carullah BisiveHn Kelamı Görüşleri”Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Ahmet AKBULUT, Ankara Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi, 74 s. XVIII. yüzyılda İslam dünyasında gelişen dinî yenilenme hareketi, Müslümanların dinî ve kültürel hayatlarında yenilenmeyi öngörmüştür. Fakat dinî yenilenme hareketi Hıristiyanlıkta olduğu gibi dinin yapısından kaynaklanan problemleri çözmek için değil, bizzat Müslümanların bireysel kişiliklerini ıslah ederek sosyal hayatlarında yenilenmenin gerekliliğini vurgulamıştır. Bu fikri savunanlara göre İslam ıslaha muhtaç olmadığı gibi, karşılaştığımız her türlü problemler de kendimizden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla Müslümanların ıslaha muhtaç oldukları ortaya çıkmaktadır. Dinî yenilenme hareketinin önemli temsilcilerinden biri olan Musa Carullah Bigiyef de Müslümanların ilmî ve dinî konularda aydınlatılması ve uyandırılması gerektiğini belirtmiş ve bunun da zamana göre düzenlenmiş okullarda, pozitif ve dinî ilimlerin yeni metotlarla verilmesiyle gerçekleşeceğine inanmıştır. Ayrıca o, kelam ilminin toplumsal hayat üzerinde etkisinin büyük olduğunu fark ederek eski kelam sisteminin ve kelamcıların toplumsal hayat üzerinde olumsuz etkiler yarattığını ileri sürmüştür. Netice itibariyle o, yeni bir kelam sisteminin geliştirilmesi gerektiği sonucuna varmış ve bizzat kendisi de yeni kelam sistemi ortaya koymak için çaba harcamıştır. Biz bu araştırmamızda yeni kelam sistemi kurmaya çalışan Musa Carullah Bigiyefin kelamî görüşlerini ele aldık. Araştırmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte; dinî yenilenme hareketinin ortaya çıkışı, amacı ve bu hareketin içinde Musa Carullah'ın yeri ve önemi beyan edilmiştir. Birinci bölümde; Musa Carullah'ın kelamî görüşlerinin temelini oluşturan Uman' ve 'ilahî rahmetin umumîliği' meseleleri ele alınmıştır. İkinci bölümde ise; Musa Carullah 'in akıl-vahiy ilişkisi, hüsün-kubuh, rızk, mucize, isra ve miraç, kıyamet alâmetleri olarak bilinen nüzûl-ü İsa, Ye'cuc-Me'cuc, kıyamet alâmetleriyle dolaylı ilişkisi bulunan Hızır ve son olarak da hilâfet meseleleri araştırılmıştır. Sonuçta da genel bir değerlendirme yapılmıştır. 73
Özet (Çeviri)
ABSTRACT KALBERDİEV, Abdilaziz,“Theolosical Views of Musa Carullah Bieivef ”Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Ahmet AKBULUT, Ankara University, Faculty of Theology, 74 pages. Religious restructuring movement developed in the Islamic world in the XVIIL Century, anticipated a renovation in the religious and cultural lives of Moslems. However, religious renovation movement has accentuated the requirement of a modernization in Moslems' social lives by restructuring their own individual personalities and not to solve problems emanating from the structure of the religion, as it is in Christianity. According to defenders of this thought, Islam doesn 't need any restructuring process where as, any problems we encounter originate from ourselves. Therefore, it comes out that Moslems need to be restructured Musa Carullah Bigiyef, who is one of the most significant representatives of the religious renovation movement, has indicated that Moslems have to be enlightened and awakened on scientific and religious subjects and believed in that this, can be achieved by conveying pozitive and religious sciences through new methods in schools set up in line with modern times. Moreover, he became aware that theological science has a very significant effect on social life and has asserted that old theological system and theologists created negative effects on social life. As a result, he has concluded that a new theological system has to be developed and he himself, also has exhibited efforts to bring forward a new theological system. In this study of ours, we have dealt with the theological views of Musa Carullah Bigiyef who has tried to establish a new theological system. Our research is comprised of an introduction and of two chapters. In the Introduction; emanation and purpose of the religious renovation movement and place and significance of Musa Carullah within this movement have been stated. In Chapter One;“faith”and“generality of the heavenly grace”subjects constituting the basis of Musa Carullah 's theological views, have been handled. In Chapter Two; Musa Carullah 's wisdom-inspiration relation, goodness-wickedness, livelihood, miracle, sending and Ascension, descend of Jesus Christ known as indications of doomsday, Gog and Magog, Hızır (an ancient prophet supposed to be immortal) who has an indirect relation with indications of doomsday and lastly, matters of Caliphate have been studied. And a general evaluation has been performed in the conclusion. 74