Mevcut yapıların hızlı tarama yöntemi ile risk analizi
Risk analysis of existing structures with rapid screening method
- Tez No: 931001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ERSU ÇAKIR, PROF. DR. ŞEVKET MURAT ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ülkemiz, aktif fay hatları üzerinde yer alması nedeniyle tarih boyunca yıkıcı depremlerle karşı karşıya kalmıştır. Denizli, sahip olduğu deprem potansiyeli ve aktif fay hatlarıyla bu riskin en yüksek olduğu bölgelerden biridir. Bu durum, mevcut yapı stokunun depreme karşı dayanıklılığının değerlendirilmesini ve gerekli önlemlerin alınmasını hayati bir konu haline getirmektedir. Bu çalışmada, mevcut yapı stokunun deprem güvenliği açısından değerlendirilmesi ve olası risklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. İnceleme kapsamında binaların risk seviyelerinin tespit edilmesinde bina yaşı, kat sayısı, kısa kolon, yumuşak kat, kapalı çıkma, görünen yapı kalitesi ve çekiçleme etkisi gibi kritik parametreler ele alınmıştır. Literatürde yer alan hızlı değerlendirme yöntemlerinden yararlanılarak bir puanlama matrisi oluşturulmuş ve çalışma alanı içerisindeki mevcut binalar bu matrise göre değerlendirilmiştir. Bu yöntem, yapıların özelliklerini nesnel bir şekilde puanlayarak en riskli yapılardan daha az riskli yapılara doğru bir sıralama yapmayı sağlamıştır. Böylece, deprem için alınacak önlemlerde öncelikli alanların belirlenmesi hedeflenmiştir. Saha incelemelerinden elde edilen veriler bu sistemle analiz edilmiş ve bölgedeki binaların depreme karşı dayanıklılığına dair kapsamlı bir değerlendirme yapılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, bölgedeki yapı stokunun genel durumunu değerlendirerek, önceliklendirme yaklaşımıyla depreme dayanıklı yapılaşma için bir yol haritası sunmayı hedeflemektedir. Ayrıca, hızlı değerlendirme yöntemlerinin pratikteki uygulanabilirliğini göstererek, yerel düzeyde depreme hazırlık çalışmalarına bilimsel bir temel oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey has historically been exposed to devastating earthquakes due to its location on active fault lines. Denizli, with its significant seismic potential and active fault systems, is among the regions with the highest earthquake risk. This necessitates a comprehensive assessment of the seismic resilience of the existing building stock and the implementation of appropriate mitigation measures. This study aims to evaluate the seismic safety of the existing building stock and identify potential risks. The assessment considers critical parameters such as building age, number of stories, short columns, soft stories, cantilever projections, visible construction quality, and the pounding effect. A scoring matrix has been developed based on rapid assessment methods available in the literature, and the buildings within the study area have been evaluated accordingly. This approach enables an objective classification of buildings based on their seismic vulnerability, ranking them from the highest to the lowest risk category. Consequently, it facilitates the identification of priority areas for earthquake mitigation efforts. The data obtained from field investigations have been analyzed within this framework, providing a comprehensive evaluation of the seismic resilience of buildings in the region. In conclusion, this study assesses the overall condition of the regional building stock and proposes a roadmap for earthquake-resistant urban planning through a prioritization-based approach. Moreover, by demonstrating the practical applicability of rapid assessment methodologies, it provides a scientific foundation for local earthquake preparedness and risk mitigation strategies.