Türkiye'nin Azerbaycan'daki kamu diplomasisi: TİKA örneği
Türkiye's public diplomacy in Azerbaijan: The case of TIKA
  1. Tez No: 931007
  2. Yazar: HARUN AŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye'nin dış politika ve kamu diplomasisi araçlarından biri olarak öne çıkmaktadır. Özellikle Azerbaycan'da yürüttüğü faaliyetler, iki ülke arasındaki tarihi ve kültürel bağları güçlendirme amacına hizmet etmektedir. TİKA'nın Azerbaycan'daki görevleri, çeşitli alanlarda geniş bir yelpazede projeler ve işbirlikleri içermektedir. TİKA, Azerbaycan'da eğitim alanında önemli projelere imza atmaktadır. TİKA, Azerbaycan'da kültürel mirasın korunması ve restorasyonu konularında da aktif rol almaktadır. Tarihi eserlerin restorasyonu, kültürel etkinliklerin desteklenmesi ve kültürel mirasın tanıtımı gibi faaliyetler, Azerbaycan'ın kültürel zenginliklerini koruma ve gelecek nesillere aktarma amacına hizmet etmektedir. Örneğin, TİKA tarafından gerçekleştirilen Şeki Han Sarayı restorasyonu, Azerbaycan'ın önemli tarihi yapılarından birinin korunmasına ve uluslararası alanda tanıtılmasına katkıda bulunmuştur. Bu çalışma, Türkiye'nin kamu diplomasisi stratejileri çerçevesinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) Azerbaycan'daki faaliyetlerini çok boyutlu olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Kamu diplomasisi, devletlerin ve diğer aktörlerin, dış politikalarını desteklemek ve uluslararası alanda olumlu bir imaj oluşturmak amacıyla yabancı kamuoyunu etkilemeye yönelik yürüttükleri faaliyetler bütünü olarak tanımlanmaktadır. Bu bağlamda, TİKA'nın Azerbaycan'daki projeleri ve faaliyetleri, Türkiye'nin kültürel, ekonomik ve siyasi etkisini artırmak, iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmek ve Türkiye'nin uluslararası alandaki yerini sağlamlaştırmak için stratejik bir araç olarak değerlendirilmektedir
Özet (Çeviri)
The Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA) stands out as one of Turkey's foreign policy and public diplomacy tools. The activities it carries out in Azerbaijan in particular serve the purpose of strengthening the historical and cultural ties between the two countries. TIKA's duties in Azerbaijan include a wide range of projects and collaborations in various fields. TIKA undertakes important projects in the field of education in Azerbaijan. TIKA also plays an active role in the protection and restoration of cultural heritage in Azerbaijan. Activities such as the restoration of historical artifacts, support for cultural events and promotion of cultural heritage serve the purpose of preserving the cultural wealth of Azerbaijan and passing it on to future generations. For example, the restoration of the Sheki Khan Palace carried out by TIKA has contributed to the preservation of one of Azerbaijan's important historical structures and its promotion in the international arena. This study aims to examine the activities of the Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA) in Azerbaijan in a multidimensional manner within the framework of Turkey's public diplomacy strategies. Public diplomacy is defined as the totality of activities carried out by states and other actors to influence foreign public opinion in order to support their foreign policies and create a positive image in the international arena. In this context, TIKA's projects and activities in Azerbaijan are considered as a strategic tool to increase Turkey's cultural, economic and political influence, strengthen relations between the two countries and strengthen Turkey's place in the international arena.