Gebelere verilen eğitimin travmatik doğum algısına etkisi
The effect of mobile education on the perception of traumatic childbirth in pregnant women
  1. Tez No: 931020
  2. Yazar: GÜLESER ADA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER İLÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, birinci aşamada Gebelerde E-Sağlık Okuryazarlığı Ölçeğini geliştirmek, ikinci aşamada ise gebelere verilen eğitimin travmatik doğum algısına etkisini belirlemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmanın birinci aşaması metodolojik bir tasarım ile yürütülmüş, ikinci aşaması tanımlayıcı tipte yapılmış üçüncü aşama ise randomize kontrollü çalışma olarak planlanmıştır (NCT06637735). Çalışma Aralık 2023- Aralık 2024 tarihleri arasında gebe kadınlar ile yürütülmüştür. Birinci aşamanın ölçek geliştirme çalışmasında örneklem grubu 285 gebe, ikinci aşamada geliştirilen ölçeğin psikometrik özelliklerinin incelenmesi 565 gebe, üçüncü aşamanın örneklem grubu ise eğitim grubu 32 kontrol grubu 32 gebe olmak üzere toplam 64 gebeden oluşmaktadır. Çalışmanın ikinci aşamasında eğitim grubuna online eğitim verilmiş, kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Verilerin analizi SPSS ve AMOS yazılımları kullanılarak, yüzdelik, ortalama, bağımsız t testi, bağımlı t testi, ANOVA ve Pearson korelasyon analizleri ile yapılmıştır. BULGULAR: Geliştirilen ölçeğin 13 madde ve iki alt boyuttan (bilgiye erişim ve uygulama ve bilgi güvenilirliği ve farkındalık) oluşmaktadır. Ölçekten alınan minimum puan 13, maksimum puan ise 65'tir. Ölçeğin Cronbach alfa iç güvenirlik katsayısı 0.933 olup, alt boyut güvenirlikleri de 0.910-0.894 aralığında güvenilir bulundu.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The aim of this study was to develop the E-Health Literacy Scale in Pregnant Women in the first stage and to determine the effect of the education given to pregnant women on the perception of traumatic childbirth in the second stage. MATERIALS AND METHODS: The first phase of the study was conducted with a methodological design, the second phase was descriptive, and the third phase was planned as a randomized controlled trial (NCT06637735). The study was conducted with pregnant women between December 2023 and December 2024. The sample group in the scale development study of the first stage consisted of 285 pregnant women, the sample group in the second stage consisted of 565 pregnant women, and the sample group in the third stage consisted of 64 pregnant women in total, including 32 pregnant women in the training group and 32 pregnant women in the control group. In the second phase of the study, online training was given to the training group, while no intervention was given to the control group. The data were analyzed using SPSS and AMOS software, using percentage, mean, independent t test, dependent t test, ANOVA and Pearson correlation analysis. RESULTS: The developed scale consists of 13 items and two sub-dimensions (information access and application and information reliability and awareness). The minimum score obtained from the scale is 13 and the maximum score is 65. The Cronbach alpha internal reliability coefficient of the scale was 0.933 and the sub-dimension reliabilities were found to be reliable in the range of 0.910-0.894.