Sıcaklığın etkisini azaltan cephe tasarımlarının sürdürülebilirlik çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of facade designs that reduce the effect of temperature within the framework of sustainability
  1. Tez No: 931036
  2. Yazar: EZGİ AKÇAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA KABULOĞLU KARAOSMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
İklim değişikliğinin etkilerinin giderek artmasıyla birlikte, sürdürülebilir bina çözümlerine olan ihtiyaç da aynı oranda artmaktadır. Bina düzeyinde geliştirilen yaklaşımlar, iklim değişikliğiyle mücadelede en önemli alanlardan biri olarak değerlendirilmektedir. Sıcaklığın etkisini azaltan bina cepheleri tasarımı, sürdürülebilir mimarinin en kritik yönlerinden birini oluşturmaktadır. Bu bağlamda cepheler, binaların enerji tüketiminin düzenlenmesinde kilit bir rol oynamaktadır. Ancak, birçok geleneksel cephe tasarımı, iç mekân konfor seviyelerine ulaşmak için yüksek enerji tüketen çözümler sunmaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalar, doğa temelli, yerel olarak uyarlanabilir veya biyolojiden ilham alan çözümlere odaklanarak, mimarlık alanında karşılaşılan sorunlara yönelik karmaşık, çok işlevli ve oldukça hassas sürdürülebilir çözümler geliştirmektedir. Bu çalışma, ekolojik çevre ile yapılı çevre arasındaki ilişkiyi değerlendirerek, bina cephelerinin tasarımı için yenilikçi çözümler sunmaktadır. Tez, bina içi sıcaklıklarının düzenlenmesi ve enerji verimliliğinin artırılması için cephe tasarımında mimarlara farklı bir bakış açısı kazandırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, sıcaklığın etkisini azaltan cephe tasarımlarının farklı örneklerini inceleyerek sürdürülebilirlik çerçevesinde analiz etmekte ve bulguları tartışmaktadır. Çeşitli cephe tasarımı uygulamalarının sıcaklık üzerindeki etkileri değerlendirilerek, iç mekânda sıcaklığın azaltılmasına yönelik çözümler önerilmiştir. Yerelden öğrenilen çözümler, yeşil çözümler, doğayı model alan çözümler ve teknolojiye dayalı çözümler olmak üzere sınıflandırılan cephe uygulamaları, sürdürülebilirlik açısından analiz edilmiştir. Böylece, bu çalışmada sürdürülebilir çözümlere odaklanılarak günümüz mimarisinde cephe tasarımının önemi geniş bir yelpazede ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasing impacts of climate change, the need for sustainable building solutions is increasing at the same rate. Approaches developed at the building level are considered as one of the most important areas in combating climate change. The design of building facades that reduce the effect of heat constitutes one of the most critical aspects of sustainable architecture. In this context, facades play a key role in regulating the energy consumption of buildings. However, many traditional façade designs offer high energy consuming solutions to achieve indoor comfort levels. Recent research has developed complex, multifunctional and highly sensitive sustainable solutions to architectural challenges, focusing on nature-based, locally adaptive or biology-inspired solutions. This study evaluates the relationship between the ecological environment and the built environment, offering innovative solutions for the design of building facades. The thesis aims to provide architects with a different perspective on façade design for regulating indoor temperatures and increasing energy efficiency. The study examines different examples of facade designs that reduce the effect of temperature, analyses them within the framework of sustainability and discusses the findings. By evaluating the effects of various façade design applications on temperature, solutions are proposed to reduce the temperature in the interior space. Façade applications classified as locally learned solutions, green solutions, solutions modelled on nature and technology-based solutions are analysed in terms of sustainability. Thus, in this study, the importance of façade design in today's architecture is discussed in a wide range by focusing on sustainable solutions.