Preeklampside hemogram ve biyokimyasal parametrelerin incelenmesi ve birinci basamakta preeklampsiye yönelik sekonder korumada kullanılabilirliklerinin araştırılması
Examination of hemograms and biochemical parameters in preeclampsia and investigation of their use in secondary prevention against preeclampsia in primary care
  1. Tez No: 931035
  2. Yazar: ŞULE ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Birinci basamakta uygun, düzenli ve sürekli bir şekilde yapılan gebe izlemlerinde anamnez ve fizik muayene ile birlikte laboratuvar testleri değerlendirilerek olumsuz durumlar erkenden farkedilip gebenin bir üst basamağa sevki düzenlenir. Bu bağlamda birinci basamak aile hekimliğinde koruyucu hekimlik uygulamalarının önemi açıkça görülmektedir. Etiyopatogenezi tam olarak anlaşılamayan, gebelikte maternal ve fetal morbidite ve mortalitenin en ciddi ve önemli sebeplerinden biri olan preeklampsinin, koruyucu hekimlik kapsamında önceden öngörülmesi de bu açıdan çok önemlidir. Bu çalışmamızda preeklampsi tanılı hastaların hemogram ve biyokimyasal parametrelerinin incelenerek, birinci basamakta takip edilen gebelerde erken tanı ve sekonder koruma amaçlı kullanılabilirliklerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Yöntem: Erzurum Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesinde arşiv taraması yapılarak, Kadın Doğum ve Hastalıkları kliniğinde 01.01.2020-01.01.2024 tarihleri arasında 4 yıllık süreçte doğum yapmış tüm gebeler ICD-10 kodu ile tarandı. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun, preeklampsi tanısı alan tüm gebeler vaka grubunu ve preeklampsi tanısı almayanlar ise kontrol grubunu oluşturdu. Çalışmada toplam 300 (127 vaka, 173 kontrol) gebenin maternal ve fetal özelliklerinin ve maternal laboratuvar verilerinin olduğu bir çalışma formu kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Adequate, regular and continuous follow-up of pregnant women in primary care includes evaluation of medical history, physical examination and laboratory tests, early detection of adverse conditions and referral of the pregnant woman to the next level of care. In this context, the importance of preventive medicine practices in primary care becomes clear. Prediction of preeclampsia, whose etiopathogenesis is not fully understood and which is one of the most serious and important causes of maternal and fetal morbidity and mortality in pregnancy, is also very important in the context of preventive medicine. The aim of this study is to evaluate the hemogram and biochemical parameters of patients diagnosed with preeclampsia and to demonstrate their usefulness for early diagnosis and secondary prevention in pregnant women followed up in primary care. Methods: All pregnant women who gave birth at the obstetrics clinic between 01.01.2020-01.01.2024 in a 4-year period were screened by ICD-10 code through archive search at Erzurum Atatürk University Research Hospital. All pregnant women who met the inclusion criteria and had a diagnosis of pre-eclampsia formed the case group, and those without a diagnosis formed the control group. A study form containing maternal and fetal characteristics and maternal laboratory data of a total of 300 pregnant women (127 cases and 173 controls) was included in the study.