Küresel ticarette yeni medya merkezli iletişim stratejileri: Alibaba.com örneği
New media-based communication strategies in global trade: The case of Alibaba
  1. Tez No: 931037
  2. Yazar: ÖZGE UZUNDUMLU İNSUYU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP DEMİRCİOĞLU BİRİCİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Economics, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Her alanda etkisi olan küreselleşme olgusu son yıllarda hızlanan ekonomik, politik, kültürel ve çevresel değişimleri içeren çok yönlü bir süreçtir. Gelişen teknoloji ile küreselleşen ticaret ve yeni medya ekonomik durumların ve iletişim stratejilerinin şekillenmesinde önemli rol oynamaktadır. Yeni iletişim teknolojileri insanların iletişim, çalışma ve yaşam biçimini tamamen değiştirmiştir. Küreselleşme ve uluslararası ticaret, neden-sonuç ilişkilerine sahip birleşik alan olarak görülmektedir. Bu yönüyle değerlendirildiğinde hem ülkemizde hem de dünyada son yıllarda online ticaretin hızla geliştiği görülmektedir. İnternet üzerinden sunulan hizmetlerin sayısı ve kalitesi son yıllarda artmış ve e-ticaret en hızlı büyüyen kanallardan biri olmuştur. Günümüzde artık Alibaba gibi platformların ortaya çıkışı, e-ticaretin, şirketlerin yeni medyadaki iletişimini geliştirirken daha geniş pazarlara erişmesine olanak tanıyarak ticaret deneyiminin dönüşümünün bir örneğidir. Bu bağlamda Alibaba dünyanın en çok ziyaret edilen B2B e-ticaret sitesidir. Bu çalışmada online küresel ticaret fuarı olarak atfedilen Alibaba.com sitesinin uygulamış olduğu ticari, küresel ve iletişim stratejileri, dünyada 21 ülkede yerel tedarikçilerle çalışan Alibaba'nın yaşamış olduğu ekonomik, kültürel zorluklar ve uyum sağlama stratejileri ve Alibaba.com sitesine üye olup satış yapan Türk firmaların Alibaba.com ile iletişim ve ticari stratejileri ele alınacaktır. Çalışma kapsamında araştırma yöntemi olarak alan araştırması seçilmiş ve daha detaylı ve ayrıntılı bilgilerin elde edilmesi için de veri toplama tekniği olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği seçilmiştir. Çalışmada Alibaba'nın Türkiye'deki yerel temsilciliklerindeki satış, eğitim ve pazarlama departmanlarında çalışanlar, Alibaba Türkiye İş Geliştirme Müdürü ve Alibaba.com sitesine üye olan Türk firmalar ile iletişim ve ticaret stratejileri mülakat yoluyla araştırılmıştır. Görüşmeler sonucunda, küresel firma olan Alibaba'nın tüm dünyada lider B2B firması olduğu, her daim firmalarının yanında olan bir danışman ve rakiplerinden farklı gütmüş olduğu stratejileri ve Türkiye'deki firmaların ekonomisine katkıda bulunduğu görülmüştür. Bu bulgular ışığında, küresel firmaların ticari iletişim alanındaki stratejileri ortaya çıkmış ve buna öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of globalization, which has an impact in every field, is a multifaceted process that includes economic, political, cultural and environmental changes that have accelerated in recent years. Developing technology, globalized trade and new media play an important role in shaping economic situations and communication strategies. New communication technologies have completely changed the way people communicate, work and live. Globalization and international trade are seen as a unified field with cause-and-effect relationships. In this respect, it is seen that online trade has developed rapidly both in our country and in the world in recent years. The number and quality of services offered over the internet have increased in recent years and e-commerce has become one of the fastest growing channels. Today, the emergence of platforms such as Alibaba is an example of how e-commerce is transforming the commerce experience by allowing companies to reach wider markets while improving their communication in new media. In this context, Alibaba is the world's most visited B2B e-commerce site. In this study, the commercial, global and communication strategies implemented by Alibaba.com, which is attributed as an online global trade fair, the economic, cultural challenges and adaptation strategies of Alibaba, which works with local suppliers in 21 countries around the world, and the communication and commercial strategies of Turkish companies that are members of Alibaba.com will be discussed. Within the scope of the study, field research was chosen as the research method and semi-structured interview technique was chosen as the data collection technique to obtain more detailed and detailed information. In the study, the communication and trade strategies of the sales, training and marketing departments of Alibaba's local representative offices in Turkey, Alibaba Turkey Business Development Manager and Turkish companies that are members of Alibaba.com were investigated through interviews. As a result of the interviews, it was observed that Alibaba, a global company, is the leading B2B company in the world, is a consultant that is always on the side of its companies, and contributes to the economy of companies in Turkey with its strategies that are different from its competitors. In the light of these findings, the strategies of global companies in the field of commercial communication have emerged and suggestions have been presented.