Bilim-kurgu sinemasında posthümanizm
Posthumanism in science fiction cinema
- Tez No: 931043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLHAK ÇİMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez çalışmasının amacı bilim-kurgu türüne ait filmler üzerinden posthümanizmi açıklamak ve insana canlılar dünyasındaki gerçek konumunu hatırlatmaya çalışmaktır. Bu amaçla Avatar ve Avatar: Suyun Yolu filmleri posthümanizmi tanımlayan üç temel söylem üzerinden ayrıntılı bir şekilde irdelenmiştir. Film incelemesi sırasında verilen mesajları tam manasıyla almak ve alınan mesajları ise tam manasıyla aktarmak adına belirlenen beş mod (konuşma, beden dili, görüntü, ses ve renk) üzerinden veri toplanmış ve verilerin analizi için çokmodlu söylem analizine başvurulmuştur. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde posthümanizm ve transhümanizm hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde posthümanizmi ekolojik yönden besleyen yeni maddecilik, ekoeleştiri, eleştirel hayvan çalışmaları ve mavi beşeri bilimler kuramları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde yönteme yer verilmiş ve çokmodlu söylem analizi ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ise Avatar ve Avatar: Suyun Yolu filmleri posthümanist perspektiften incelenmiş, her iki filmde de posthümanizme dair izler görülmüş ve Na'vi halkının posthümanizmin temsilcileri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is intended to explain posthumanism through science-fiction films and to try to remind human beings of their real position in the world of living beings. For this purpose, the films, Avatar and Avatar: The Way of the Water have been examined in detail through three basic discourses defining posthumanism. During the film analysis, data were collected through five modes (speech, body language, image, sound and colour) in order to fully receive the messages given and fully convey the messages received, and multimodal discourse analysis was used to analyse the data. The study consists of four chapters. In the first chapter, information about what is included in posthumanism and transhumanism is given. In the second chapter, new materialism, ecocriticism, critical animal studies and blue humanities that feed posthumanism ecologically are explained. In the third chapter, the methodology is discussed and multimodal discourse analysis is explained in detail. In the fourth chapter, the films Avatar and Avatar: The Way of the Water were analysed from a posthumanist perspective, traces of posthumanism were seen in both films and it was concluded that the Na'vi people are the representatives of posthumanism.