Estetik dokunuşlar yoluyla imaj satın alma: Sosyal medyanın estetik işlemlerin artışındaki etkisi
The impact of social media on the increase of aesthetic procedures
  1. Tez No: 931046
  2. Yazar: ROJDA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BESİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı; günümüzde bedenin yeniden üretiminde büyük etkisi olan sosyal medyanın geçici estetik işlemler üzerindeki etkilerini araştırmaktır.2023 yılında elde edinilen verilere göre dünya üzerinde toplam 5,16 milyar internet kullanıcısı bulunmaktadır. Verilerden elde edinilen bilgilere göre internet kullanıcısı sayısı, geçtiğimiz yılda yüzde 1,9 arttığı görülüyor. Dünya üzerinde 2023 itibariyle 4,76 milyar sosyal medya kullanıcısı bulunmaktadır. Türkiye, internet kullanım oranında yüzde 83,4 ile dünyada 37.sırada yer almaktadır. Türkiye'de yapılan araştırmaya göre kullanıcı başına aylık sosyal medya kullanımında ilk sırayı Instagram, ikinci sırada TikTok yer almakta; bu sıralamayı YouTube, WhatsApp ve Facebook gibi uygulamalar takip etmektedir. Bu verilere bakıldığında sosyal medyanın günümüz insanı için vazgeçilmez bir olgu olduğu görülmektedir. Sosyal medya kullanımında görülen artışın, kullanıcıların tutum ve davranışlarını etkilemesinin yanı sıra ideal beden yaratımında da etkili olduğu düşünülmektedir. Araştırmamız ekseninde sosyal medya kullanımı ile geçici estetik işlem yönelimi arasındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda nitel araştırma yönteminden faydalanılmıştır. Instagram kullanan, geçici estetik işlem yapmış bireyler araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırmada, katılımcılar ile görüşme tekniği kullanılarak elde edilen veriler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda bireylerin olumsuz beden tahayyüllülerini sosyal medya ile pekiştirdiğini bunun sonucunda da sosyal medyada sürekli karşılaştıkları estetikli bireyler arasında olmak için geçici estetik işlemlere başvurdukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this process is to investigate whether social media, which has a major impact on the recent price hike, has an impact on temporary aesthetic procedures. According to the data obtained in 2023, there are a total of 5.16 billion internet users in the world. According to the information obtained from the data, the number of internet users was seen as 1.9 percent per year. As of 2023, there are 4.76 billion social media users in the world. Turkey ranks 37th in the world with an internet usage rate of 83.4 percent. According to the competitions held in Turkey, Instagram ranks first in monthly social media usage per user, and TikTok ranks second; this ranking is followed by applications such as YouTube, WhatsApp and Facebook. It is seen that this growth is an indispensable phenomenon for today's people. The increase in social media usage has been revealed to be effective in creating the ideal body, as well as affecting the attitudes and behaviors of users. The aim of our research is to reveal the continuation of temporary aesthetic programs with social media usage. This ability is used in qualitative research methods. Instagram is within the knowledge of people who use temporary aesthetic procedures. Data obtained using the interview system with people was used in the research. As a result of the research, it was found that negative bodies reinforce their imaginations with social media, and as a result, they are forced to resort to temporary aesthetic procedures in order to be among the aesthetic individuals constantly encountered on social media.