Sokak lezzetlerini tekrar deneyimleme niyeti: ELM ve heuristik/sistematik bilgi birikim teorisi
Intention to re-experience street foods: ELM and heuristic/systematic information processing theory
- Tez No: 931045
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, sokak lezzetlerini tekrar deneyimleme niyetini anlamak için bir teorik çerçeve sunmaktadır. Tüketicilerin sokak lezzetlerini tekrar deneyimleme kararlarını etkileyen faktörleri araştırırken, Heuristik ve Sistematik Bilgi Birikim Teorisi (HSBBT) ve Detaylandırılmış Olasılık Modeli (ELM) 'nin kullanımını ele alır. Bu teoriler, tüketicilerin karar verme süreçlerini ve niyetlerini anlamak için farklı açılardan yaklaşımlar sunmaktadır. Sokak lezzetlerinin tekrar deneyimlenmesi niyetini etkileyen faktörlerin yanı sıra, tüketicilerin bu kararları verirken kullandıkları bilgi işleme stratejileri de incelenmektedir. Bu doğrultuda Heuristik ve Sistematik Bilgi Birikim Teorisi kapsamında e-WoM'a Güven değişkeni heuristik, e-WoM Kalitesi sistematik bilgi olarak ele alınmıştır. Ayrıca bu araştırmada ELM teorisi çerçevesinde hedonik değer çevresel yol, deneyimsel değer merkezi yol olarak değerlendirilmiştir Araştırma modeli kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi (PLS-SEM) tekniğiyle test edilecektir. Araştırmanın evreni Türkiye'deki sokak lezzetlerini deneyimleyen tüm tüketicilerden oluşmaktadır. Olasılıksal olmayan örneklem tekniklerinden uygun örneklem yöntemiyle 240 tüketici araştırmanın evrenini temsil edebilmek için yeterli örneklem sayısıdır. Araştırma için kullanılan veri toplama aracı bir anket formudur. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda birtakım pratik ve teorik çıkarımlar sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
This study presents a theoretical framework for understanding the intention to re-experience street food. It considers the use of Heuristic and Systematic Knowledge Accumulation Theory (HSBBT) and Elaborated Probability Model (ELM) in investigating the factors that influence consumers' decisions to re-experience street food. These theories offer different perspectives to understand consumers' decision-making processes and intentions. In addition to the factors affecting the intention to re-experience street food, the information processing strategies used by consumers in making these decisions are also examined. In this direction, within the scope of Heuristic and Systematic Information Accumulation Theory, the variable of Trust in e-WoM is considered as heuristic and e-WoM Quality as systematic information. In addition, within the framework of ELM theory, hedonic value is considered as peripheral path and experiential value is considered as central path. The research model will be tested by partial least squares structural equation modelling (PLS-SEM) technique. The population of the research consists of all consumers who experience street flavours in Turkey. With the appropriate sampling method, which is one of the non-probabilistic sampling techniques, 240 consumers are sufficient sample number to represent the population of the research. The data collection tool used for the research is a questionnaire form. Some practical and theoretical implications will be presented in line with the findings obtained in the research.