Y ve Z kuşaklarının karanlık ve aydınlık üçlü kişilik özelliklerini sosyal medyada sunma biçimleri üzerine bir inceleme
A study on the presentation of dark and light triad personality traits of generations Y and Z on social media
- Tez No: 931052
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Tutarlı düşünme, hissetme ve davranış kalıplarından oluşan kişilik, çevresel ve biyolojik faktörlerden etkilenmektedir. Kişilik özellikleri, bireylerin sosyal medyadaki davranışlarını belirlemede önemli bir etkendir. Bu özellikleri anlamak, bireylerin sosyal medya da nasıl etkileşim kurduklarını ve çevrimiçi ortamlarda kendilerini nasıl tanıttıklarını anlamak için önemli bilgiler sunmaktadır. Bu bağlamda sosyal medyayı aktif kullanan Y ve Z kuşağının karanlık ve aydınlık üçlü olarak adlandırılan kişilik özelliklerini sosyal medyada sunma biçimlerindeki farklılıkların belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Y ve Z kuşağının sosyal medyada sundukları karanlık ve aydınlık kişilik özellikleri ile demografik faktörler ve sosyal medya kullanımları arasındaki farklar belirlenmiştir. Sonuçlar incelendiğinde, Y kuşağının karanlık kişilik özellikleri cinsiyet, medeni durum, meslek durumu, gelir durumu, aktif olarak kullanılan platformlar ve ortalama geçirdikleri süreye göre farklılık göstermektedir. Aydınlık üçlü kişilik özellikleri ise eğitim durumu aktif olarak kullanılan sosyal medya platformları ve sıklıkla kullandıkları zamana göre farklılık göstermektedir. Z kuşağının karanlık üçlü kişilik özellikleri medeni durum, eğitim durumu, meslek durumu, sıklıkla kullandıkları zaman ve ortalama geçirilen süreye göre farklılık göstermektedir. Aydınlık üçlü kişilik özellikleri ise cinsiyet, eğitim durumu, meslek durumuna göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The consistent patterns of thinking, feeling, and behavior that make up personality are influenced by environmental and biological factors. Personality traits significantly impact individuals behaviors on social media. Understanding these traits provides important insights into how individuals interact on social media and present themselves online. In this context, the study aimed to determine how Generation Y and Generation Z, who actively use social media, present their personality characteristics called the dark and light triad differently on social media. In the study, the differences between the dark and light personality characteristics that Generation Y and Generation Z present on social media, demographic factors and their social media use are discussed. When the results are examined, the dark personality characteristics of Generation Y differ according to gender, marital status, occupational status, income status, actively used platforms and average time spent on the platforms. In addition, light triad personality characteristics differ according to educational attainment, actively used social media platforms and frequently used time. On the other hand, the dark triad personality characteristics of Generation Z differ according to marital status, educational status, occupational status, time spent frequently and average time spent. In addition, light triad personality characteristics differ according to gender, educational status, and occupational status.