Avrupa ve Amerika'da yönetmenlerin sinematografik yaklaşımları
Cinematographical approaches of directors in Europe and America
  1. Tez No: 931054
  2. Yazar: GÖZDE YILDIRIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Avrupa ve Amerika'da Yönetmenlerin Sinematografik Yaklaşımları konulu tez çalışmasının amacı, IMDB'nin belirlediği dünyanın en iyi 100 yönetmeninin ilk 10 sırasında yer alan Avrupa ve Amerika kıtalarından seçilmiş eski ve yeni nesil yönetmenlerin, bugün ve geçmişte hangi sinematografik yaklaşımları sergilediklerinin incelenmesidir. Tezde aynı zamanda, yönetmenlerin birbirlerine sinematografik anlamda yakınlık ve uzaklıkları ve kıtalararası farklılıklara da değinilmiştir. Varılan sonuçlar her iki ekolden her yönetmenin, hem Avrupa sineması hem de Amerikan sinemasının birbirlerine benzer noktalar taşıdığı gibi, farklı sonuçlara da dayandığını, aynı kıtadan yönetmenlerin de özgün çalışma yöntemleri ile birbirlerine yaklaştığı ve ayrıldığı anlatım ve aktarım tekniklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis on Cinematographic Approaches of Directors in Europe and America is to examine the cinematographic approaches of selected old and new generation directors from Europe and America, both in the past and present. The thesis also examines the cinematographic proximity and distance of the directors to each other and the differences between the continents. The results of the study have shown that every director from both European and American schools have similar points as well as different conclusions, and that directors from the same continent differ from each other with their unique working methods.