Sağlık personellerine yönelik mobbing'in duygusal emek davranışı üzerindeki etkisi
The effect of mobbing on emotional labor behavior of healthcare personnel
  1. Tez No: 931055
  2. Yazar: HABİP TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT SİNAN ATİLGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Hastaneler, Public Relations, Hospitals
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezin amacı, mobbing ile duygusal emek arasındaki ilişkileri belirlemektir. Bu doğrultuda 402 kişiye uygulanan anket neticesinde araştırma verileri analiz edilmiştir. Hastanelerindeki sağlık personellerine yapılan uygulamada elde edilen veriler SPSS programı yardımıyla t testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon ve Doğrulayıcı Faktör analizine tabi tutulmuştur. Yapılan analizlerde işyerinde mobbing algılayan bireylerin duygusal emek davranışı göstermede daha tutucu davrandıkları sonucuna ulaşılmıştır. Her iki değişkenin aralarında bulunan negatif ilişkiden dolayısağlık personelinin deneyimlerinin daha detaylı bir şekilde anlaşılmasıgerekmektedir. Sağlık personelinin işyerindeki mobbing deneyimleri ve duygusal emek davranışı arasındaki ilişkiyi anlamak, çalışma ortamında sağlık personelinin refahını artırmak ve onları olumsuz etkilerden korumak için önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the relationship between mobbing and emotional labor. In this direction, research data were analyzed as a result of the questionnaire applied to 402 people. The data obtained from the application to health personnel in hospitals were subjected to t-test, one-way analysis of variance, correlation and confirmatory factor analysis with the help of SPSS program. In the analysis, it was concluded that individuals who perceive mobbing in the workplace are more conservative in showing emotional labor behavior. Due to the negative relationship between both variables, the experiences of healthcare personnel need to be understood in more detail. Understanding the relationship between mobbing experiences and emotional labor behavior of healthcare personnel is important to improve the well-being of healthcare personnel in the workplace and to protect them from negative effects.