Hipertansiyon hastalarında e-sağlık okuryazarlığının tedavi uyumu ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between e-health literacy and treatment adherence in hypertension patients
  1. Tez No: 931056
  2. Yazar: ZEYNEP TORAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ATASOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Trabzon Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Gereç-Yöntem: Tek merkezli, kesitsel, tanımlayıcı, prospektif nitelikteki bu çalışma, aile hekimliği kliniği bünyesinde hizmet veren bir eğitim aile hekimliği birimine kayıtlı HT hastalarıyla yürütüldü. Çalışmaya 18 yaş ve üzeri, en az 6 aydır antihipertansif ilaç kullanan 115 HT hastası dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, e-Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (e-SOÖ, 12-60 arasında puanlanır) ve Hill-Bone Hipertansiyon Tedavisine Uyum Ölçeği (HBHTUÖ, 0-36 arasında puanlanır) yüz yüze görüşme tekniğiyle uygulandı. e-SO ile tedavi uyumu arasındaki ilişki Spearman korelasyon analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 59,0±8,8 yıl olup, %59,1'i kadın ve %90,4'ü evliydi. e-SOÖ toplam puan ortalaması 38,8±8,1 olarak bulundu. Yaş arttıkça e-SO düzeyi azalırken (p=0,007), lise ve üniversite mezunlarında daha yüksekti (sırasıyla p=0,004, p=0,017). HBHTUÖ toplam puan ortalaması 4,3±4,5 idi.
Özet (Çeviri)
Materials and Methods: This single-centre, cross-sectional, descriptive, prospective study was conducted with HT patients enrolled in a training family medicine unit serving within a family medicine clinic. The study included 115 HT patients aged 18 years and older who had been taking antihypertensive medication for at least 6 months. Sociodemographic data form, e-Health Literacy Scale (e-HLS, scored between 12-60) and Hill-Bone Hypertension Treatment Adherence Scale (HBHTAS, scored between 0-36) were administered to the participants by face-to-face interview technique. The relationship between e-HLS and treatment adherence was evaluated by Spearman correlation analysis. Results: The mean age of the participants was 59.0±8.8 years, 59.1% were female and 90.4% were married. The mean total score of e-SOQ was 38.8±8.1. While e-HL level decreased with increasing age (p=0.007), it was higher in high school and university graduates (p=0.004, p=0.017, respectively). The mean total score of the HBHTAS was 4.3±4.5.