İnternet gazeteciliğinin ekonomi politiği bağlamında çalışma zamanının yeniden üretimi üzerine bir araştırma
A research on the reproduction of labour time in the context of the political economy of digital journalism
- Tez No: 931070
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TEMİZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 491
Özet
Türkiye'de dijital teknolojilerin kullanımı üzerine yapılan araştırmaların zaman kullanımı ile ilgili bölümleri, gazetecilerin yaşamlarının büyük bir bölümünü işe ayırdıklarını göstermektedir. Günümüzde serbest zamanı çalışma zamanına dönüşen meslek grubunu, internetin ve sosyal medyanın en çok etkisi altına aldığı gazeteciler oluşturmaktadır. İnternet, insanların hayatı boyunca tüketemeyeceği kadar çok haberi erişilebilir kılmaktadır. Ancak internette haberlerin içeriği değil, niceliği önemli bir hale gelmektedir. İnternet içerikleri ve insanların dikkat kesildiği göstergeler, internet gazetecilerinin kullandığı SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) yöntemleriyle kontrol altında tutulmaktadır. Bu araştırmada, internet gazeteciliğinin ve genel anlamda gazeteciliğin güncel sorunları, medyada yaşanan etik ihlaller ve objektif haber alma ihtiyacı üzerindeki etkilerin yanı sıra 7/24 gazetecilikle birlikte ortaya çıkan esnek mesai saatlerinin çalışma düzenine olan etkisi araştırılmıştır. Basın İlan Kurumu'nun dijitale geçen gazeteler üzerinde uyguladığı ilan ve reklam politikalarının bir sonucu olarak çalışma zamanı 7/24 bir hal almış, böylece internetin çalışma hayatını yeniden üretmesi ve serbest zamana baskın gelmesi durumu özellikle gazetecilik mesleği açısından olmazsa olmaz bir altın kural haline gelmiştir. Araştırmada, niteliksel veri toplama yöntemlerinden olan yapılandırılmış ve yarı yapılandırılmış mülakat/görüşme yöntemi tercih edilmiştir. 7/24 çalışma zamanının ortaya çıkışı, yaygınlaşması ve haberin üretimi, niteliği, dengesi ve doğruluğu bağlamında yarattığı güncel yorumlar, araştırma kapsamında internet gazetecilerinin deneyimleri üzerinden tartışılmıştır. Neoliberal politikaların tüm dünyada uygulanmaya başlanmasıyla medya sektörünü de etkisi altına alması, Türkiye'de 2008 krizinin ardından medyada dijital ekonomiye özgü gelir modellerinin artış göstermesi, pandemi uygulamaları sonrasında gazetecilerin evden/esnek çalışma pratiklerinin mesai saatlerini belirsizleştirmesi ve gazetecilerin yazılım ve donanıma erişilebilirliğinin artması ile sürekli ulaşılabilir olması gibi olguların, internet kullanım sıklığından etkilenen katılımcı gazetecilerin deneyimleriyle birlikte ele alınması amaçlanmıştır. Bu da 7/24 gazetecilik koşullarında haber üretiminin niteliğinin, gazeteciliğin asli unsuru olan doğrulama işinin, haber takibi yapılmasının ve haberin çeşitli platformlarda paylaşılmasının gazetecilik mesleğinin etik ilkelerini, ideallerini ve işlevlerini nasıl etkilediğini yeniden düşünme ihtiyacını doğurmuş ve bu araştırmayı gerekli kılmıştır.
Özet (Çeviri)
The sections of the investigations on the use of digital technologies in Turkey on the use of time show that journalists devote a large part of their lives to work. Today, the professional group that has transforming free time into labour time consists of journalists, who are most influenced by the internet and social media. The internet makes so much news accessible that people cannot consume it in their lifetime. However, on the Internet, the quantity of the news, not the content, becomes important. Internet content and indicators that people pay attention to are kept under control by SEO (Search Engine Optimization) methods used by digital journalists. In this study, the effects of current problems of digital journalism and journalism in general, ethical violations in the media and the need for objective news, as well as the effect of flexible labour hours that emerged with 24/7 journalism on the working order were investigated. As a result of the policies implemented by the Basın İlan Kurumu (BİK) on newspapers that have switched to digital, labour time has become 24/7 and the fact that the internet reproduces working life and dominates free time has become an indispensable golden rule, especially for the journalism profession. Research, structured and semi-structured interview method, which is a qualitative data collection method, was preferred. The emergence and spread of 24/7 labour time and the current comments it creates in the context of the production, quality, balance and accuracy of the news were discussed through the experiences of digital journalists within the scope of the research. The social facts such as the implementation of neoliberal policies all over the world, the increase in digital economy-specific income models in the media after the 2008 crisis in Turkey, the uncertainty of the labour hours of journalists after the pandemic practices, and the increase in the accessibility of journalists to software and hardware, as well as the continuous accessibility of journalists, were affected by the frequency of internet use. This has led to the need to rethinking how the quality of news production in 24/7 journalism conditions, the verification work, which is the essential element of journalism, the follow-up of news and the sharing of news on various platforms affect the ethical principles, ideals and functions of the digital journalism profession and has made this research necessary.