Mimaride akıllı malzemelerin fiziksel ve ekonomik performans göstergeleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of smart materials in architecture with physical and economical performance indicators
  1. Tez No: 931076
  2. Yazar: TAHA MÜCAHİT UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH GÖKALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
İnsanoğlu geçmişten günümüze yaşam kalitesini artırmak için malzemelerden yararlanmıştır. Malzeme bilimi alanında yaşanan teknolojik gelişmeler yaşamın her alanı gibi mimarlığı da etkilemiştir. Geçmişte malzeme kullanımı malzemenin sahip olduğu özelliklerle sınırlıyken günümüzde ihtiyaca yönelik malzeme üretimi mümkün hale gelmiştir. Gelişen teknolojiyle birlikte hayatımıza giren yeni nesil malzeme gruplarından biri de akıllı malzemelerdir. Bu malzemeler nitelik ve davranışlarını bulundukları ortam koşullarına göre değiştirmeleri nedeniyle mimarlıkta büyük bir uygulama potansiyeline sahiptir. Bu nedenle bu tez çalışmasının amacı akıllı malzemelerin konvansiyonel yapı sistemlerine entegrasyonunu ve yapı performansına etkisini değerlendirerek gelecekte yapılacak benzer araştırmalara katkı sağlamaktır. Çalışma kapsamında konvansiyonel yapı malzeme ve sistemleri açıklanmıştır. Daha sonra literatürde yer alan, yapı performansına yönelik yaklaşımlar derlenerek bunlar üzerinden fiziksel ve ekonomik yapı performansı parametreleri türetilmiştir. Bu parametreler literatürde bulunan durum çalışmalarıyla oluşturulan, hem uygulama hem de deneysel ve hesaplamalı çalışmaları kapsayan örneklemin değerlendirilmesinde kullanılmıştır. Örneklem üzerinden elde edilen veriler her malzeme sınıfı için ayrı ayrı değerlendirilmiş, akıllı malzemelerin yapılarda potansiyel kullanım biçimleriyle ilgili tespitlerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
From the past to the present day mankind has been using materials to enhance their life quality. Technological improvements experienced in the field of material science have been effecting architecture as it has in any other field. While the features of materials were limited formerly, today, materials for diverse needs are possible to be manifactured. Smart materials are one of those materials that emerge out in our daily life by technological developments experienced so far. Smart materials have a great potential for use in architecture thanks to their dynamic features and behaviours changing in respect to their surrounding environment. For this reason, this study is aimed to contribute similar future researches by evaluating smart materials' integration to conventional building systems and their effects on building performance. In the scope of this study, conventional building materials and systems are explained. Then physical and economical performance parameters are developed in respect to the approaches on building performance that take place in the literature. These parameters developed are used in the evaluation of the specimens that derived from the literature and consisting of implementations, experiments and numerical studies. Data taken through the specimens' analysis is evaluated separately for each group of smart materials and then some deductions are made on the use of smart materials in buildings.