Popüler bir habercilik eğilimi olarak sokak haberciliği ve YouTube uygulamaları: Ortaya Karışık YouTube kanalı örneği
Street journalism and YouTube applications as a popular news reporting trend: The case of 'Ortaya Karışık' YouTube channel
  1. Tez No: 931077
  2. Yazar: ADEM GÖRKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Küresel ölçekte popüler bir video paylaşım sitesi olan YouTube, amatör video paylaşımlarının yanı sıra klasik televizyon yayıncılığına alternatif olabilecek çeşitli uygulamalarla da öne çıkmaya başlamıştır. Platformun kullanıcılara sunduğu maddi olanaklar, ilgi gören kanal ve içeriklerin düzenli olarak üretilmesine ve zamanla kurumsal bir yayıncılık uygulamasına dönüşmesine imkan sağlamaktadır. Bu kapsamda YouTube'da öne çıkan televizyon uygulamalarından biri de daha çok sokak röportajı ağırlıklı tematik haber yayıncılığı örnekleridir. Takipçi sayısı, beğeni ve yorumlar açısından oldukça popüler olduğu gözlenen ve zaman zaman da geleneksel televizyon yayıncılığının da önüne geçebilecek nitelikte etkili olabilen bu kanalların sayısı hızla artmaktadır. Klasik habercilik ilke ve uygulamalarından bağımsız olarak gerçekleşen ve bir tür sokak haberciliği olarak tanımlanabilecek haber kanallarının alternatif bir habercilik akımına dönüştüğü görülmektedir. Bu çalışmada YouTube'da ortaya çıkan sokak haberciliği uygulamalarının ekonomik politik açıdan değerlendirilmesi yapılmış ve ana akım medya karşısında nasıl bir konumda olduğu açıklanmıştır. Bu kapsamda Ortaya Karışık adlı haber kanalı incelenerek YouTube'daki sokak haberciliği eğilimi ekonomi politik açıdan değerlendirilmiştir. Çalışmada karma araştırma yöntemi uygulanmıştır. Bu noktada Ortaya Karışık YouTube kanalı sahibi ile yüz yüze mülakat yapılarak içerik üretim sürecinin nasıl gerçekleştiği gözlemlenmiş ve kanaldaki içerik, kullanıcı yorumları, beğeni, takipçi sayısı gibi unsurlar netnografi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Böylelikle sokak haberciliği eğiliminin hem üretim hem tüketim hem de habercilik ilke ve uygulamaları ışığında incelenerek alternatif bir medya aracı olduğunu gösterir unsurlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
YouTube, a globally popular video sharing website, has started to stand out with various applications that can be an alternative to classical television broadcasting as well as amateur video sharing. The financial opportunities offered by the platform to the users enable the regular production of channels and content that attracts interest and transforms into a corporate broadcasting application over time. In this context, one of the prominent television applications on YouTube is thematic news broadcasting examples, which are mostly based on street interviews. The number of these channels, which are observed to be very popular in terms of the number of followers, likes and comments, and which can sometimes be effective enough to surpass traditional television broadcasting, is rapidly increasing. It is observed that news channels, which are independent of classical journalism principles and practices and can be defined as a kind of street journalism, have turned into an alternative journalism trend. In this study, street journalism practices emerging on YouTube are analysed from a political economy perspective and their position vis-à-vis the mainstream media is explained. In this context, the news channel Ortaya Karışık was analysed and the street journalism trend on YouTube was evaluated from a political economy perspective. Mixed research method was applied in the study. At this point, a face-to-face interview was conducted with the owner of the Ortaya Karışık YouTube channel to observe how the content production process takes place, and elements such as content, user comments, likes, number of followers were analysed using netnography method. In this way, street journalism trend was analysed in the light of both production, consumption and journalistic principles and practices, and the elements indicating that it is an alternative media tool were determined.