Çoklu ekran bağımlılığının postpartum depresyon ile ilişkisi
The relationship between multi-screen addiction and postpartum depression
- Tez No: 931081
- Danışmanlar: DR. CEYHUN YURTSEVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Trabzon Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yöntem: Bu tek merkezli, kesitsel çalışma Trabzon'daki bir aile sağlığı merkezinde Temmuz 2024 – Ocak 2025 tarihleri arasında yürütüldü. Çalışmaya, 6 ay veya daha küçük bebeği olan, 18 yaş üstü, aynı evde yaşayan ve bebeğini izlem için birlikte getiren 83 çift (toplam 166 kişi) dahil edildi. Sosyodemografik veri formu, Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ) ve Çoklu Ekran Bağımlılığı Ölçeği'ni (ÇEBÖ) içeren anket formu her katılımcı çifte ayrı ayrı yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulandı. Her dört bağımlı değişken için (anne EPDÖ, anne ÇEBÖ, baba EPDÖ ve baba ÇEBÖ skorları) bağımsız yordayıcıları tespit etmek için lineer regresyon analizi yapıldı. Fark testlerinde istatistiksel anlamlılık tespit edilen tanımlayıcı özellikler olası karıştırıcılar olarak modellere eklendi.
Özet (Çeviri)
Methods: This single-center, cross-sectional study was conducted at a family health center in Trabzon between July 2024 and January 2025. A total of 83 couples (166 individuals) with infants aged 6 months or younger, over 18 years old, living in the same household, and attending the infant follow-up together, were included. A questionnaire form, including sociodemographic data, the Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS), and the Multiple Screen Addiction Scale (MSAS), was administered to each participant couple separately through face-to-face interviews. Linear regression analysis was performed to identify independent predictors for each of the four dependent variables (mother's EPDS, mother's MSAS, father's EPDS, and father's MSAS scores). Descriptive characteristics with statistically significant differences in comparative tests were included as potential confounders in the models. Results: Mothers had higher median EPDS scores, and fathers had higher median MSAS scores (5 [7] vs.