Siber zorbalık ve sinema: Cyberbully, Suicide Room ve Chatroom filmleri
Cyberbullying and cinema: Cyberbully, Suicide Room and Chatroom films
  1. Tez No: 931084
  2. Yazar: SİNAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BİLGİNER KUCUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, gündelik hayatın farklı mekanlarında (sosyal, eğitim ve çalışma ortamları) maruz kalınan mobbing ve zorbalık türlerini ve bu türlerin bilgisayar teknolojileri ve yeni medya aracılığıyla siber zorbalık olarak nasıl everildiğini incelemektedir. Geleneksel zorbalığa kıyasla daha geniş bir kapsama sahip olan siber zorbalık, mağdurlar üzerinde daha stresli ve ağır yaralar bırakmaktadır. Sinema, toplumdaki bu siber zorbalık eylemlerini yansıtarak önemli bir inceleme alanı sunmaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, geleneksel zorbalık ve siber zorbalık kavramları tanımlanmıştır. İkinci bölümde, sinemanın sosyoloji, gerçeklik ve ideoloji ile olan ilişkileri ele alınarak, toplumdaki gerçekliklerin sinemaya yansıması incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise,“Cyberbully”,“Suicide Room”ve“Chatroom”filmleri nitel içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Bu çalışma, siber zorbalığın toplumsal yansımalarını ve sinemadaki temsilini ortaya koyarak, bu alandaki literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the types of mobbing and bullying encountered in various everyday settings (social, educational, and work environments) and how these forms of harassment have evolved into cyberbullying through the advancement of computer technologies and new media. Compared to traditional bullying, cyberbullying has a broader scope and inflicts more stress and severe harm on victims. Cinema, by reflecting these cyberbullying actions prevalent in society, provides a significant area for examination. The study is composed of three sections. The first section defines the concepts of traditional bullying and cyberbullying. The second section explores the relationship between cinema, sociology, reality, and ideology, aiming to illustrate how societal realities are reflected in cinema. The third section involves a qualitative content analysis of the films“Cyberbully,”“Suicide Room,”and“Chatroom.”This study aims to contribute to the literature by revealing the societal reflections of cyberbullying and its representation in cinema.