Sosyal bilgiler dersinde üretken yapay zekâ araçları ile tasarlanan oyunlaştırılmış ders içeriğinin öğrenci motivasyonuna etkisi
The effect of gamified course content designed with generative artificial intelligence tools on student motivation in social studies course
  1. Tez No: 931088
  2. Yazar: DUYGU DURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ÖZMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde oyunlara harcanan zaman ve paranın miktarı artmaktadır. Eğitimcilerin oyunları derslere uyarlamasının en önemli nedenlerinden biri de oyunların öğrenciler arasında oldukça popüler olmasıdır. Öğrencilerin en önemli sorunlarından biri de öğrenme motivasyonlarının az olmasıdır. Buradan hareketle eğitimcilerin atacağı en önemli adımlardan biri öğrenenler için bilginin eğlenceli olmasını ve eğlenceli bir biçimde aktarılmasını sağlamaktır. Yapılan çalışmalar sayesinde geleneksel eğitime karşı zamanla alternatif eğitim sistemleri geliştirilmeye başlanmıştır. Bu noktada oyunlaştırma son zamanlarda alternatif eğitimde en çok karşılaştığımız tekniklerden biri olmuştur. Bu çalışmada Sosyal Bilgiler dersinde yapay zekâ uygulamaları kullanılarak oyunlaştırma ile bilgiyi, öğrenmeyi ve bilgiyi aktarmayı eğlenceli hale getirmek ve araştırmada Sosyal Bilgiler eğitiminde oyunlaştırma kullanımının öğrencilerin derse yönelik motivasyonuna etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini ve örneklemini İstanbul'da yatılı bir özel okulda öğrenim gören öğrencilerden oluşan 5.sınıf öğrencileri kapsamaktadır. Karma araştırma yöntemi kullanılan bu araştırmada tek gruplu ön test son test uygulanmış ve 114 kişiden oluşan 5.sınıf öğrencilerinin oyunlaştırma sonrası motivasyonu ortaya çıkarılmıştır. Çalışma çerçevesinde kalıtımcılarla tek gruplu ön test son test yarı deneysel bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak oyunlaştırma araçları kullanılarak işlenen dersin öğretim materyaline ilişkin motivasyonunun yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In Nowadays, the amount of time and money spent on games is increasing. One of the most important reasons why educators adapt games to lessons is that games are quite popular among students. One of the most important problems of today's students is that they have little motivation to learn. Based on this, one of the most important steps educators can take is to ensure that information is fun for learners and is transferred in an entertaining way. Thanks to the studies conducted, alternative education systems have begun to be developed over time against traditional education. At this point, gamification has become one of the techniques we encounter most in alternative education recently. In this study, it was aimed to make knowledge, learning and transferring knowledge fun with gamification by using artificial intelligence applications in the Social Studies course, and to reveal the effect of using gamification in Social Studies education on students' motivation for the course. The population and sample of the research includes 5th grade students studying at a private boarding school in Istanbul. In this research, where mixed research method was used, a single-group pre-test and post-test was applied and the motivation of 114 5th grade students after gamification was revealed. Within the framework of the study, a single-group pre-test post-test quasi-experimental application was carried out with the hereditary participants. As a result, it was observed that the motivation of the course taught using gamification tools was high regarding the teaching material.